7 000 těžkých osudů, 77 z Příbramska. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám, 77 pochází z Příbramska. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Dominik (5) z Příbramska: Léčba leukémie trvá již rok

Své o pomoci Dobrých andělů ví i manželé Martina a Petr z Březnice, kteří společně vychovávají pětiletého Dominika a tříletého Tadeáška. Je tomu rok, co jejich staršímu synovi lékaři diagnostikovali leukémii. Od té doby se svou maminkou tráví Dominik mnoho času v nemocnici - dojíždí na plánované hospitalizace, kde mu lékaři podávají chemoterapii. Často ale musí do nemocnice neplánovaně, to když se objeví špatná reakce na léčbu. Kromě leukémie začala trápit Dominika před pár měsíci i epilepsie.

S léčbou přišla řada omezení, mimo jiné přísná hygienická opatření a zákaz pohybu mezi větším množstvím lidí. „Běžná viróza by mohla jeho zdravotní stav zhoršit, nebezpečným se stal například i prach nebo hlína z domácích květin. I stravu má nařízenou nízkobakteriální. To znamená, že se jídlo nesmí znovu ohřát, sníst by měl Dominik vše maximálně do 4 hodin od uvaření. Potraviny musí být kvalitní, vakuované, některé jsou zakázané,“ vysvětluje paní Martina. Dobří andělé rodině pomáhají jak s úhradou stravy, tak s častou dopravou do nemocnice či doplatky na léky. „Všem Dobrým andělům moc děkujeme za pomoc pro naši rodinu. Bez jejich příspěvků by pro nás byla situace ještě o dost těžší. Jsme šťastní, že jsou na světě lidé, kterým není lhostejný osud druhých a mají srdce na správném místě,“ říká Martina.

Dominikova léčba i nadále pokračuje, kvůli zdravotním komplikacím trvá déle, než původně měla. „Zatím je Dominik stále v aktivní léčbě, dojíždí s manželkou na chemoterapii do nemocnice. Další fáze by měla být udržovací, v rámci které se jezdí jen na plánované kontroly bez hospitalizací. Kdy do ní spadneme, to zatím netušíme, ale už teď se těšíme, že pak budeme více spolu,“ doplňuje svou ženu pan Petr.

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“

Poslechněte si, co o pomoci Dobrých andělů řekla paní Jana: https://www.youtube.com/watch?v=eoeHNovC-yY