ANO a TOP 09 v Příbrami podepsaly smlouvu, starostou bude Vařeka

Příbramské ANO a TOP 09 dnes večer podepsaly koaliční smlouvu. Strany se shodly na tom, že starostou Příbrami bude lídr vítězného ANO Jindřich Vařeka a místostarosty Alena Ženíšková (ANO) a Václav Švenda (TOP 09). Rada města se kromě starosty a dvou místostarostů bude skládat ještě ze čtyř neuvolněných radních. ČTK o tom dnes informoval lídr Vařeka. Jména neuvolněných radních ještě strany nezveřejnily, dva by měli být za ANO a dva za TOP 09. Ustavující jednání zastupitelstva by se mělo konat 10. listopadu. Dosavadním starostou je Pavel Pikrt (dříve ČSSD).

Na spolupráci se obě strany dohodly už minulý týden. "Členové koalice pracují na společném prohlášení o programových prioritách," uvedl Vařeka. Prohlášení by podle Vařeky mělo být hotové do jednání zastupitelstva. koaliční partneři budou ještě v nejbližší době jednat s dalšími politickými stranami. "Budeme se snažit získat jejich podporu, stojíme o jejich spolupráci," dodal lídr ANO.
 
Programový průnik mezi TOP 09 a ANO je podle Vařeky více než devadesátiprocentní. "Nemáme tam žádný bod, který by se mohl stát předmětem sporu v programovém prohlášení," dodal. Koalice chce vytvořit pro jednání zastupitelstva takové podmínky, aby se s opozicí podle Vařekových slov "nepřetahovaly". Jedním z cílů by mělo být i vylepšení politické kultury. Shodu v programu potvrdil ČTK i lídr příbramské TOP 09 Petr Vácha. "Není tam zásadní rozpor v žádném bodu," uvedl Vácha.
 
ANO obsadí v pětadvacetičlenném zastupitelstvu deset křesel, TOP 09 čtyři. Společně tedy mají většinu. ČSSD v komunálních volbách skončila sice druhá, ale obhájila jen čtyři z původních 11 křesel. Volební debakl utrpěla také ODS, která dosud se sociálními demokraty na příbramské radnici vládla. Přišla o pět křesel, v novém zastupitelstvu bude mít pouze jednoho zástupce. Po třech křeslech obsadí KSČM a Šance pro Příbram.
 
zdroj: ČTK