Armáda kvůli počasí zrušila dnešní odlet gripenů na Island

Armáda kvůli počasí zrušila dnešní odlet pěti nadzvukových letounů Jas-39 Gripen a zbylé skupiny vojáků na devítitýdenní misi na Island. Stíhačky na sever poletí jiný den, řekl ČTK Rostislav Lukáš z čáslavské základny. Hlavní část kontingentu odcestovala na Island už v pondělí.

Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové musel být dnešní let odložen kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám nad Severním mořem. Ještě dnes má být rozhodnuto o náhradním termínu odletu.
 
Na Island se má přemístit pět gripenů. Střežit vzdušný prostor budou ale jen čtyři stíhačky a jedna bude záložní. První vojáci odletěli na sever už minulý týden v pátek, aby tam vše připravili pro hlavní část uskupení. Ta na Island zamířila v pondělí, tvořily ji čtyři desítky vojáků. Do mise se má celkově zapojit 75 lidí.
 
České stíhačky měly být na Islandu původně pět týdnů, Severoatlantická aliance ale požádala Česko o prodloužení mise. Poblíž islandského vzdušného prostoru prý narůstají aktivity ruských vzdušných sil. Náklady na misi jsou 33,2 milionu korun. Proti původním plánům tak budou asi o 11,3 milionu vyšší. S prodloužením operace souhlasily obě parlamentní komory.
 
Česko má ze vzduchu dohlížet na bezpečnost Islandu, který nemá vlastní armádu. Dříve se česká armáda podílela na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska. V Pobaltí nyní působí letectvo jiných členských států aliance.
 
zdroj: ČTK