Azbest ve školách se likviduje

V Základní škole pod Svatou Horou a v Mateřské škole Jungmannova 91 i dnes pokračoval speciální úklid všech místností s cílem zbavit oba školní objekty azbestových a minerálních látek. Obě školská zařízení budou uzavřená i příští týden.

„Dnes se v Základní škole pod Svatou Horou a v Mateřské škole Jungmannova 91 konal audit, na základě kterého odborníci ze Zdravotního ústavu posoudí, z jakého důvodu se v obou objektech objevilo nadlimitní množství azbestových a minerálních látek. Začátkem příštího týdne by se v obou školách mělo uskutečnit další měření na výskyt azbestových a minerálních vláken. Na základě zjištěných výsledků potom rozhodneme, jak dál budeme v řešení problému postupovat,“ řekl dnes starosta Příbrami MVDr. Josef Řihák.

Představitelé města Příbrami rovněž dnes od firmy Sedláček převzali dvě speciální pračky vzduchu, které jsou osazeny speciálními hepafiltry a které dovedou účinně odsávat azbestová a minerální vlákna v místnostech. Jedna pračka vzduchu stála cca 53 tisíc korun. Speciální hepafiltry vydrží funkční přibližně dva roky. Poté je možné je vyměnit za nové.

„Tyto pračky vzduchu použijeme postupně k vyčištění vzduchu ve všech místnostech v našich školách. Poté postupně ve spolupráci s akreditovanou laboratoří ze Zdravotnického ústavu provedeme odběry vzorků ve všech příbramských školách a školkách na zjištění výskytu azbestových a minerálních vláken. Budeme čistit vzduch a následně měřit pokaždé v jednom objektu, abychom byli příště lépe připraveni na případné stěhování a speciální úklid,“ sdělil starosta Příbrami MVDr. Josef Řihák.

http://www.pribram-city.cz/