Dluhy domácností vyrostly na rekordní úroveň

Celkový dluh obyvatel České republiky je na rekordní úrovni. Podle údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací dosáhlo zadlužení našich domácností na konci loňského třetího čtvrtletí 2,87 bilionu korun. Meziročně se dluh zvýšil o 314 miliard korun. Dlužníci se ale chovají stále zodpovědněji, své závazky pojišťují v meziročním srovnání o 12 % více. Bojí se totiž ztrát. Podle průzkumu BNP Paribas Cardif se 56 % obává ztráty práce a dokonce 64 % pak finančních ztrát. 

Dluhy českých domácností jsou nyní na enormní výši. Růst zadlužování domácností je dlouhodobým fenoménem. Lidé si nejčastěji půjčují na bydlení, které činí tři čtvrtiny všech úvěrů. Nyní se situace navíc mění v souvislosti s nejistou ekonomickou situací, zdražováním energií, inflací a dalšími s tím spojenými problémy. Lidé si tak více uvědomují, že ztráta zaměstnání, nemoc nebo další problémy jim mohou zabránit ve splácení půjček. Dlouhodobě tak roste zájem o pojištění úvěrů pro případ neschopnosti splácet.

„Podle současných dat BNP Paribas Cardif se lidé stále více pojišťují proti neschopnosti splácet své závazky. V meziročním srovnání to nyní představuje 12% nárůst. Růst zájmu o pojištění schopnosti splácet je dlouhodobý a jedná se o velmi zdravý vývoj zadlužování Čechů. V současnosti je posilován obavami z nejisté ekonomické situace,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny. 

Hlavní důvody růstu zájmu o pojištění úvěrů jsou, že stále větší část populace si začíná uvědomovat, že nemá dostatek finančních rezerv na pokrytí pravidelných výdajů a na splátky úvěrů při výpadku příjmu a nyní se začíná více obávat o ztrátu svého zaměstnání. Podle průzkumu BNP Paribas Cardif až 70 % Čechů nepokryje své výdaje a závazky déle než 3 měsíce, pokud přijdou o svůj pravidelný příjem.