Elektrárna Kamýk vyrobí po opravě ročně o 1,1 milionu kWh více

Vodní elektrárna Kamýk vyrobí po generální opravě ročně o 1,1 milionu kWh elektřiny více. Pokryje tak spotřebu dalších asi 300 domácností ve středních Čechách. O tisíce litrů se také sníží olejové provozní náplně a zvýší se ekologie provozu. Generální oprava jednoho ze čtyř soustrojí začala zhruba před měsícem a skončí v únoru příštího roku. Stát by měla téměř 170 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier. 

Pracovníci na soustrojí TG1 mimo jiné převinou stator a rotor generátoru a kvůli zvýšení bezpečnosti vymění i magnetický obvod generátoru. Nejvýznamnějším zásahem bude výměna lopat oběžného a rozváděcího kola. Souběžně s odstávkou opravovaného soustrojí ostatní nadále vyrábějí elektřinu, na plný výkon najede Kamýk počátkem února. Obdobnou proměnou prošlo v roce 2008 soustrojí TG3, generální opravy zbylých dvou jsou plánovány na léta 2014 a 2017. 

"Vodní elektrárna Kamýk je důležitou částí vltavské kaskády, její význam spočívá především v umožnění špičkového provozu vodní elektrárně Orlík. Provedené inovace zajistí pro elektrárnu zvýšení průměrné účinnosti při výrobě elektrické energie o 5,5 procenta," uvedl ředitel Vodních elektráren ČEZ Zdeněk Saturka. 
    
Kamýcká elektrárna funguje od roku 1961 a od té doby vyrobila více než 3,5 miliardy kWh elektřiny. Jen v loňském roce to bylo více než 60 milionů kWh, což by stačilo k pokrytí roční spotřeby asi 17.000 domácností. Původně zajišťovalo chod elektrárny 25 zaměstnanců. Po úpravách v roce 1999 přešlo zařízení na takzvaný bezobslužný provoz, o který se v součanosti stará sedm pracovníků. 
 
zdroj: ČTK