Hradozámecká noc ve středních Čechách otevře i nepřístupná místa

Hradozámecká noc ve středních Čechách otevře i jindy nepřístupné prostory. Například na Konopišti si návštěvníci budou moci prohlédnout některá zákoutí nejstarší části zámku, do nichž se běžně nedostanou. Akce, jež se koná v noci na první zářijovou neděli, nabídne pestrý program pro milovníky historie, umění, dobrého jídla a pití i pro nejmenší, sdělila dnes ČTK Jana Hessová z Národního památkového ústavu. 

Kostýmované prohlídky s překvapením a koncerty na nádvoří chystá například Karlštejn. Lidé se mohou těšit i na promítání slavného muzikálu Noc na Karlštejně, který si letos připomíná 40. výročí svého filmového zpracování. 
    
Křivoklát návštěvníky zavede do temných stěn hradu a nabídne setkání s jejich nejstaršími obyvateli - netopýry. Noční prohlídky odhalí i tajemství alchymisty Edwarda Kellyho, vězněného a utíkajícího z hradu. 
    
Zámek Březnice navodí barokní atmosféru díky dobrodružnému a milostnému příběhu rytíře Lagardéra alias Hrbáče. Na zámku Hořovice bude na návštěvníky čekat vernisáž akvarelů malířky a české rodačky Marie Nostitzové, tvořící též v Hořovicích. Díla zapůjčili soukromí sběratelé z celé Evropy. 
    
Konopiště představí vášně a záliby arcivévody Františka Ferdinanda d'Este i jeho soukromé komnaty. Lidé si prohlédnou nejstarší část zámku, takzvaný kronprinc, s prostory, kam se jindy nedostanou. Připravena bude také autogramiáda spisovatelky a výtvarnice Vítězslavy Klimtové. 
    
Noční divadelní prohlídky na zámku v Mnichově Hradišti zavedou návštěvníky prostřednictvím hudby, tance a hraných scének do historie. Mníšecký zámek přichystal dětské prohlídky s tajemnými skřítky, promítání pohádek, sklepení plné zázračných bytostí a sedm desítek historických panenek v dobových šatičkách. Dospělí se mohou těšit na ochutnávku vín, expozici o historii módy a slavnostní ohňostroj. 
    
Návštěvníci sázavského kláštera si vyzkouší práci archeologa i některé činnosti středověkého člověka - mletí na žernovu, výrobu placek či tkaní na středověkém tkalcovském stavu. Na zámku Žleby se lidé vydají po stopách zločinu. Čekají je prohlídky s detektivní zápletkou - stanou se přímými účastníky vyšetřování záhady ztraceného briliantu. 
    
Hradozámecká noc se koná po celé republice na sedmi desítkách památek zároveň. Cílem je ukázat návštěvníkům, že se na hrady a zámky mohou vracet i opakovaně a vždy zažijí něco nového. 
 
zdroj: ČTK