Jarní prázdniny v Hornickém muzeu Příbram

Během jarních prázdnin od 12. 3. do 15. 3. 2019 si budou návštěvníci moct zpestřit prohlídku Ševčinského dolu zábavným kvízem. Pobaví a poučí se malí i velcí, k dispozici bude totiž varianta jak pro děti, tak pro dospělé.

Na dole Vojtěch budou v úterý 12. 3. a ve čtvrtek 14. 3. od 10.00, 11.00, 13.00 a 14.00 probíhat komentované prohlídky putovní výstavy Císařův kamnář. Komentované prohlídky povede spoluautorka výstavy, která zájemce o archeologii seznámí nejen s tématem výstavy, ale zodpoví i jejich zvídavé dotazy týkající se starších dějin či archeologických nalezišť regionu.

V úterý 12. 3. je veřejnost zvána dále na workshop výroby středověkých tkanic pod vedením etnologa, který se uskuteční ve vzdělávacím centru v areálu dolu Anna od 11 hodin.  Vyzkoušíme si výrobu ozdobných středověkých vzorovaných šňůrek a tkanic splétaných na prstech. Technika je známá též jako finger loop braiding a vychází ze stejného principu jako populární japonské kumihimo. V minulosti se takto zhotovené šňůrky používaly na šněrování oděvu, zdobení klobouků, vycházkových holí  i na stahování váčků, dnes poslouží jako náramek, záložka do knihy, šňůrka k mobilu nebo originální tkanička do bot. Materiál na výrobu bude na místě k dispozici. Délka trvání cca 90 minut, jednotné vstupné 40 Kč, vhodné pro děti od 10 let i dospělé.

Milovníci podzemí si jistě nenechají ujít jízdu důlním vláčkem Prokopskou štolou, prohlídku vodní štoly na dole Vojtěch či vodního patra na dole Anna. Děti i dospělé určitě okouzlí také monumentální historické parní těžní stroje nebo nádherná vyhlídka na panorama Brd z ochozu šachetní budovy Ševčinského dolu, v jehož areálu je mimo jiné k vidění rozsáhlá sbírka minerálů.

Otevřen bude i Památník Vojna Lešetice, pobočka muzea, kde budou pro zájemce připraveny pracovní listy z projektu Dotkni se 20. století. Areály muzea na Březových Horách i Památník Vojna lze navštívit od úterý do pátku od 9 do 16 hodin, poslední prohlídky začínají v 15 hodin.

https://www.muzeum-pribram.cz

Foto ilustrační