Kvůli azbestu budou dvě školy nejméně týden zavřeny

Dvě příbramské školy, v nichž měření odhalilo zvýšené hodnoty azbestu, budou nejméně týden uzavřené. Speciální úklid prováděný odbornými firmami bude rozsáhlejší, než se počítalo. Radnici to doporučili hygienici, děti budou mít náhradní program, řekl v pátek ČTK mluvčí města Jiří Kubík. Původně neměl být provoz škol omezen.

Zvýšené limity azbestových a minerálních vláken v ovzduší byly zjištěny v budově Základní školy Pod Svatou Horou a ve školce v Jungmannově ulici. Dnes, kdy mají děti prázdniny, proto začal v budovách úklid, který měl do pondělí skončit. Hygienici ale městu doporučili, aby byly uklizeny celé budovy, nikoli jen zasažené třídy. Bude tak nutné obě školy od pondělí nejméně na týden uzavřít.

Žáci základní školy se o náhradním programu dozvědí v pondělí ráno při příchodu do školy. Budou využívat prostory divadla, kina, estrádního sálu či sportoviště. Postaráno bude i o předškolní děti, provizorní školka vznikne v sídle dobrovolných hasičů na Březových Horách.

Hodnoty koncentrací azbestových a minerálních vláken ve školských a předškolních zařízeních nesmějí přesáhnout 1000, respektive 1250 vláken na metr krychlový. Nejhorší hodnoty byly v učebně druhého ročníku základní školy, kde hygienici naměřili 4889 vláken na metr krychlový.

Radnice zatím neví, co je zdrojem. Je možné, že se tam azbest dostal, když se v budovách vyměňovala okna nebo dělalo zateplení. Pokud by se hodnoty azbestu v budoucnu opět zvýšily, musela by radnice provést nákladnější opatření.

Ve středních Čechách byla nedávno podobně uzavřena část mateřské školy v Pyšelích na Benešovsku. Zvýšené hodnoty byly odhaleny v pavilonu s jídelnou a kuchyní. Poté byl ale provoz ve školce obnoven, protože po úklidu hodnoty klesly.

Azbest se dříve ve stavebnictví hojně využíval kvůli svým dobrým tepelným a mechanickým vlastnostem, nyní je ale použití tohoto materiálu regulováno nebo přímo zakázáno. Je to karcinogen a v podobě mikroskopických ostrých vláken se může dostat do těla a způsobit v něm rakovinné bujení. K jeho likvidaci odborníci používají vysavače s takzvanými hepafiltry, jež jsou schopny zachytit částice menší než tři nanometry.

zdroj: ČTK