Letošnímu Nugetu počasí přálo

Druhou únorovou sobotu vyrazily přes tři desítky posádek už po devětatřicáté na trasu Zlatého nugetu Bečánova. Jedná se o závody netradičních „psích spřežení“, které soutěží ve dvou kategoriích – chrti a exoti. Závod každý rok prověří jak fyzičku závodníků, tak jejich smysl pro recesi.

Podle pořadatelů se v posledních letech stabilizoval počet přihlášených posádek mezi 30 až 40. „Letos jsme měli přihlášených 37 posádek, ale tři nedorazily, takže na trať vyrazilo 34 posádek, tedy 99 lidí,“ prozradil jeden z pořadatelů akce Petr Brůček.

Letos počasí závodníkům přálo, stejně jako loni, sněhová nadílka vydržela, takže saně se táhly dobře, ale mokrý sníh, který navlhl ranním deštěm, trochu komplikoval pohyb samotným běžcům. Ti nejrychlejší zdolali trať z Obecnice alias Bečánova na vrch Třemošná a zpět asi za hodinu.

Závodí tříčlenné posádky bez skutečných psů a bez ohledu na věk. Povinnou výbavu tvoří saně s minimální váhou 8 kg, sekera, pila a polínko. S ní musí závodníci absolvovat celou trať a v závěru polínko rozřezat a rozštípat, aby prošlo brdskou mírou. Těsně před cílem pak ještě musí posádka sestřelit sněhovou koulí plechového vlka a pak již se startovním kolíkem míří do cíle. Značená trasa vede členitým lesním terénem a nezávodí pouze borci tzv. chrti, kteří běží na čas a bojují o první místa, ale i ostatní, kteří si přijdou závod užít a po celý rok pracují na originálním kostýmu.

Večer se pak všechny posádky a jejich rodinní příslušníci sešli v sále Staročeské hospodě v Obecnici, kde pro ně kromě hudby a tance pořadatelé připravili i několik humorných disciplín jako řezání polena dvoumužnou pilou nebo tzv. dekomlat.