Lípy v Příbrami se kácet nebudou, míní současný i bývalý starosta

Od kontroverzního kácení desítek vzrostlých lip v ulici 28. října v Příbrami se upustí. Je o tom přesvědčen starosta Pavel Pikrt i jeho předchůdce a nynější hejtman Josef Řihák (oba ČSSD). Nevylučují drobnější probírku nebo jen poražení některých překážejících stromů, ale určitě by neměla být alej kácena v rozsahu, jaký navrhuje studie pořízená městem. Vyplynulo to z jejich vyjádření pro ČTK. Podle Pikrta by se věc měla ještě řešit. 

Záměr na vykácení části lipové aleje staré asi 60 let vyvolal emoce mezi místními. Podle tiskové zprávy publikované radnicí měly technické služby na jaře v ulici 28. října pokácet 62 ze 155 lip. Zástupci města později upřesnili, že šlo pouze o informace z odboru životního prostředí, o nichž nerozhodovala městská rada. 
    
Řihák na posledním jednání zastupitelstva navrhl usnesení, že jeho členové nechtějí, aby se kácelo více než šest desítek stromů, jak navrhuje příslušná studie. Ke schválení návrhu ale jeden hlas chyběl. "To hlasování nebylo připravené. Kdyby bylo připravené, tak by návrh pana hejtmana prošel," řekl k poměru sil v zastupitelstvu Pikrt. Podle Řiháka neúspěch jeho návrhu automaticky neznamená, že se kácet bude, protože žádný návrh v opačném duchu nebyl předložen ani přijat. 
    
Hejtman ČTK řekl, že stromy v ulici jsou zdravé a že považuje za nesmyslné se skoro poloviny zbavit. Pokládal by za vhodné porazit jen pár stromů, které lidem vadí a které stojí blízko domů. "Ale ne že se jeden strom nechá a druhý pokácí," dodal. Také Pikrt míní, že zásah by neměl být tak razantní a studie by se měla předělat. Chápe prý výhrady místních, z nichž někteří stromy sami sázeli a mají k nim hluboký vztah. "Já sám jsem sázel stromy pod vinárnou Simona, když jsme se sem přistěhovali z Dobříše v roce 1959. Taky bych se ozval, kdyby na ně někdo chtěl sáhnout," dodal. 
    
Zásahy do městské zeleně občas budí vášně i v jiných městech. Například v Kácově na Kutnohorsku lidé podepisovali petici za záchranu historické lipové aleje, kterou chtěla obec porazit. Kritici za tím viděli snahu ušetřit, protože kácení stromů by podle nich bylo levnější než jejich odborné ošetření. V Benešově naopak lidé žádali, aby radnice nechala porazit lipovou alej v ulici Na Spořilově. Stěžovali si na to, že jim stromy zastiňují domy a znečišťují zaparkovaná auta. Radnice jim ale nevyhověla. Alej je podle vedení města v dobrém stavu a stromy nikoho neohrožují. Jejím vykácením by město údajně přišlo o jednu z nejkrásnějších alejí v širším centru a významného producenta kyslíku. 
 
zdroj: ČTK