Maxim (6 let): Když se narodil, vážil pouhých 890 gramů

Těhotenství trvá obvykle 40 týdnů. Někdy se ovšem stane, že ze zdravotních důvodů musí miminko na svět dříve. Tak tomu bylo i v případě Maxima z Příbrami, který se narodil v 27. týdnu těhotenství, kvůli čemuž se potýká se zdravotními problémy. 

Paní Tereza začala mít na začátku třetího trimestru těhotenství problémy s vysokým krevním tlakem. Takzvaná preeklampsie ohrožuje nejen zdraví matky, ale také nedonošeného miminka, proto lékaři rozhodli o nutnosti předčasného porodu. Když se Maximek narodil, vážil pouhých 890 gramů a měřil 35 centimetrů. Důležité životní orgány byly nedovyvinuty a musel proto být připojen na umělou plicní ventilaci. Domů se tak s maminkou podíval až po 4 měsících pobytu v nemocnici. „O další čtyři měsíce později, když bylo Maximkovi zhruba 8 měsíců, lékaři během vyšetření zjistili, že neslyší. Byla to pro nás další rána,“ uvádí jeho maminka Tereza. Byl mu voperován kochleární implantát a rodiče si mysleli, že nejhorší mají již za sebou. 

Paní Tereza, vystudovaná zdravotní sestra, s Maximem denně cvičila Vojtovu metodu, několikrát měsíčně docházeli i na hipoterapii, tedy terapii s koňmi. Maximkům motorický vývoj se však příliš neposouval, ve dvou letech se pouze plazil. Neurologická vyšetření prokázala dětskou mozkovou obrnu. 

Maxim ani rodiče se však nevzdávají a snaží se ze všech sil absolvovat vše, co by jej ve vývoji posunulo, především pak různé rehabilitace. Z tohoto důvodu se rozhodli požádat o pomoc Dobré anděly. Ti jim prostřednictvím nadace Dobrý anděl pomáhají pravidelnými měsíčními příspěvky. „V minulém roce Maximek absolvoval rehabilitační pobyt, který stál 85 tisíc. Aby byly vidět výsledky, bylo by dobré jej absolvovat alespoň 5x ročně. Je to dost peněz a bohužel se ceny zvyšují, takže je složité to vše ufinancovat. Díky rehabilitacím ale Maximek dělá pokroky. Jde to sice pomalu a je to dosti náročné, ale výsledky jsou. Jsme proto nesmírně vděční všem Dobrým andělům, nadacím, přátelům a rodině, díky kterým se nám zatím daří na pobyty našetřit. Cíl máme ještě daleko, ale syn nám ukazuje, že jdeme správným směrem,“ dodává paní Tereza.

Za 10 let své činnosti podpořili Dobří andělé, dárci nadace Dobrý anděl, více než 10 tisíc rodin s dětmi, kde se rodič nebo dítě potýká s vážným onemocněním. Pokud byste se chtěli stát Dobrými anděly i vy, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a začít přispívat. Nadace vaše příspěvky rodinám odevzdá do posledního haléře a vy se díky svému Andělskému účtu můžete každý měsíc podívat, které konkrétní rodině jste pomohli.