MfD: Obálka s nabídkou koupě příbramské polikliniky byla nastrčená

Obálka s vítěznou nabídkou na koupi příbramské polikliniky byla do soutěže nastrčená až dodatečně. Vyplývá to z policejního dokumentu, který má k dispozici Mladá fronta Dnes (MfD). Podvodu se podle kriminalistů dopustili dva příbramští úředníci a advokát, kteří měli otevírání obálek na starosti. Policie je kvůli prodeji polikliniky minulý týden obvinila, stejně jako Jana Oulického, majitele vítězné firmy Triticum. 

Úředníci podle policie zapsali nabídku firmy Triticum jako první doručenou, přestože ji údajně nikdy nedostali. Nabídka byla na 20,5 milionu korun. Následovala obálky od firem CPI Byty, Ravak a Rodiso, která nabídla 20,28 milionu korun, což byla druhá nejvyšší suma. Ravak a Rodiso napadly soutěž kvůli údajné netransparentnosti. 
    
"Je to ohromný zásah do soukromí. Dal jsem prostě nejvyšší nabídku a jsem stíhaný. Určitě se budu bránit. Jak, to ukáže čas," řekl MfD Oulický. Polikliniku získal koncem roku 2011 od města, které tehdy vedl současný středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD). Téměř dvacet milionů korun půjčil Oulickému podle MfD Řihákův blízký přítel Pavel Brejcha. Řihák výhrady dlouhodobě odmítá. Poukázal mimo jiné na to, že o prodeji rozhodlo zastupitelstvo. 
    
Soutěž policie prověřovala už dříve. Dospěla k závěru, že okolnosti tendru lze označit za trestuhodné, nikoli však trestné. Poté kauzu ještě řešila Generální inspekce bezpečnostních sborů, která případ takzvaně uložila, protože se podle ní neprokázalo jednání v rozporu se zákonem. Oddělení hospodářské kriminality ale věc znovu otevřelo. 
    
Budova je v současnosti zaplombovaná na katastrálním úřadu, majitel s ní tedy nesmí nijak nakládat. 
 
zdroj: ČTK