Milín zasáhlo krupobití, nyní sčítají škody na majetku

Škody na obecním majetku Milína na Příbramsku se po úterním nočním krupobití vyšplhaly na 600.000 korun. ČTK to řekl starosta obce Pavel Nekl. Na obec prý padaly kroupy velké jako kostky másla. Ničily střechy, rozbíjely okna a demolovaly zaparkovaná auta.

Lidé si podle Nekla připadali jako v katastrofickém filmu. "Nikdy jsem nic podobného neviděl, jen v televizi. Úplně se mi zatajil dech, když jsem slyšel ty rány. Dívali jsme se z okna na tu beznaděj," uvedl Nekl. Nedalo se nic dělat, jen se dívat a poslouchat, jak se na střechu jeho bytovky a auto zaparkované venku snášejí s rachotem další obří kroupy, konstatoval.

Nebe se podle Nekla rozdělilo na dvě poloviny - na jedné svítil měsíc, druhá byla temná. Celé to trvalo asi 20 minut. "Jako když vezmu kostku másla, i takové kusy padaly. Říkal jsem si, to snad není možné, to snad někdo hodil cihlu. Padalo to takovým stylem, jako kdyby stál někdo na střeše a házel to dolů. Nebylo to, jako když prší hustě vedle sebe," líčil starosta.
 
Následky jsou podle něj katastrofální. "Na sídlišti není střecha, která by neměla díru," uvedl. Nejvíce je postižen Milín, dále Konětopy a Slivice. Památníku, u kterého si lidé každoročně připomínají poslední evropskou bitvu druhé světové války, se sice řádění bouřky vyhnulo, škody jsou však na milínském civilním hřbitově. "V jednom rohu se vytvořil vzdušný vír, ukroutil tři silné stromy a rozčísl jeden javor, který se bude muset nechat porazit," uvedl starosta.
 
Noční bouřka řádila i na dalších místech středních Čech. Krajští hasiči odstraňovali zhruba tři desítky stromů a větví popadaných na silnicích. V několika případech čerpali vodu ze zatopených sklepů.
 
zdroj: ČTK