Na jarmarku nejvíce lákaly adventní věnce a vánoční cukroví

Adventní věnce, vánoční aranžmá, jmelí, svícny, cukrářské výrobky a další zboží nabízel v sobotu 25. listopadu od 9 hodin školní jarmark Středního odborného učiliště v Bezručově ulici v Sedlčanech. Učni oboru cukrář, kuchař, zahradník nebo barman předváděli, co se za dobu studia naučili.  

Své umění a fantazii dokazovaly budoucí kadeřnice. Pří promítání na plátně získali návštěvníci podrobnější informace také o mechanizátorech lesní výroby, zámečnících i o dalších možnostech a podmínkách studia.

Od rána do areálu proudily stovky návštěvníků, aby nakoupily sváteční výzdobu, drobné dárky nebo něco ochutnaly. Dobroty si nechali příchozí zabalit nebo si dopřáli obložené chlebíčky, štrůdly, dorty, krajíce vánočky k horké kávě nebo svařenému vínu.

S úmyslem vybrat si adventní věnec přišla Martina Čejdová a také si jej odnášela. „Je pěkně nazdobený a cena je navíc dobrá,“ pochvalovala si. Právě adventní věnce a vánoční cukroví šly nejvíce na odbyt.

„Jsme zvyklí, že na jarmark přichází nejméně 400 lidí a tohoto počtu návštěvníků určitě dopoledne dosáhneme. Ještě víc si jich k nám najde cestu na jaře, kdy prodáváme také sadby,“ poznamenal ředitel učiliště Jiří Kolín. Doplnil, že přizvali na akci několik firem, s nimiž škola spolupracuje. „O prostory se tak dělí s našimi učni například biofarma z Benešovska, výrobce domácích marmelád a také tu svoje výrobky prezentují klientky Zámku Nalžovice, kam docházela některá naše děvčata na praxi a s tímto poskytovatelem sociálních služeb udržujeme kontakt stále,“ vysvětlil.

Jedním z těch, o nichž ředitel Kolín hovořil, byl prodejce Petr Štěpánek z Mníšku pod Brdy. Na pultíku měl vyrovnány jako vojsko sklenice s třešňovým, višňovým, rybízovým nebo jablečným sirupem a různé druhy marmelád. „Mám vlastní sad, ale letos se, bohužel, ovoce neurodilo, tak jsem jej musel kupovat. Zpracovávám ale všechno sám,“ řekl s tím, že na sedlčanské učiliště nepřijel náhodou. „Moje dcera se zde učí zahradnicí. Přáli bychom si, aby mohla pokračovat v rodinné tradici,“ dodal.