Nové zařízení v příbramském bazénu má snížit výskyt chloru

V příbramském bazénu instalovali zařízení, které má snížit výskyt vázaného chloru. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Ondřej Šlechtický. Na zvýšenou koncentraci chloru si stěžovali plavci, v polovině listopadu kvůli tomu jedna z návštěvnic dokonce skončila v nemocnici. 

Podle Šlechtického byla počátkem týdne do čisticího systému rozvodů vody nainstalována takzvaná středotlaká UV lampa. "Zařízení by mělo pomoci zkvalitnit hygienické zabezpečení bazénové vody, snížit hodnoty vázaného chloru a zlepšit ovzduší v hale bazénu," uvedl ředitel Sportovních zařízení města Příbram Jiří Holobrada. 
    
Ultrafialové záření napomáhá dezinfekci vody. Zkušební provoz UV lampy, která byla městu bezplatně zapůjčena, bude po měsíci vyhodnocen. Sportovní zařízení pak podle Holobrady zváží zakoupení tohoto přístroje. 
    
Plavecký trénink dětí musel být 14. listopadu předčasně ukončen. Účastníky škrábalo v krku a jedna dívka skončila v nemocnici s podezřením na otravu chlorem. Její otec Radek Karnoš kvůli tomu podal trestní oznámení. Příčinu problému vidí v zastaralé technologii. Holobrada to odmítá, podle něj šlo o selhání člověka. Za zvýšený výskyt vázaného chloru byl prý zodpovědný strojník, který už byl potrestán finančně a zároveň přeřazen na jinou práci. Finanční postih ale dopadl i na Holobradu. 
    
Podle opozičního zastupitele Petra Kareše (Příbramáci pro Příbram) se situace opakovala ještě 18. listopadu, kdy měl po plavání potíže i jeho syn. Karnoš tvrdí, že zvýšená koncentrace chloru byla podle jeho informací zaznamenána také 22. listopadu, kdy ale v bazénu už nikdo nebyl. 
    
Podle Holobrady byl problém ve špatně vyměněné vodě. Poukázal na to, že chlor se ve vodě váže na dusíkaté látky, jako je pot nebo moč, a vytvoří se směs, která je pak cítit. Když je vázaného chloru ve vodě hodně, tak se jeho koncentrace snižuje. Tento postup byl podle ředitele zanedbán. 
 
zdroj: ČTK