Odborník na IT bezpečnost Ondřej Ševeček odhalil zranitelnost v systému Windows Server

Zajištění IT bezpečnosti je obor, který v posledních letech nabývá stále více na významu. Proto je obzvlášť potěšující, pokud odborník z České republiky zaznamená úspěch v odhalování bezpečnostních mezer na globální úrovni. Odborný lektor Počítačové školy Gopas Ondřej Ševeček odhalil bezpečnostní mezeru v systému Windows Server, kterou v nejnovější aktualizaci ošetřila společnosti Microsoft.   

„Narušení IT systémů, úniky dat, zahlcení serverů, chyby v aplikacích – to jsou problémy, kterým čelí stále více firem, a čím dál tím častěji. Firmy proto potřebují dobře informované odborníky, kteří vědí, jak se bránit případným útokům a jaká rizika aktuálně hrozí,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. „Proto jsme velmi rádi, že máme v řadách našich lektorů takové odborníky, kteří jsou nejen dobře teoreticky vybavení, ale patří ke špičkám ve svém oboru s aktivní vazbou na celosvětové dění. Ti jsou pak schopní v rámci školení i odborných konferencí předávat opravdu cenné informace, tolik potřebné pro odborníky z praxe zahlcené každodenními problémy.“ 

Ondřej Ševeček je odborným lektorem, výzkumníkem a specialistou na IT bezpečnost Počítačové školy Gopas. Kromě školení také přednáší na odborných seminářích a konferencích – například na nedávno skončeném TechEd-DevCon patřila mezi nejlépe hodnocené jeho přednáška „Základní principy bezpečnosti podle ISO/IEC/CSN 27001 - aneb jak se nenechat hacknout“. K problematice bezpečnosti vede také vlastní blog. Aktuálně upozornil na zranitelnost v Active Directory, kdy za určitých podmínek může útočník dosáhnout toho, že služba přestane zcela reagovat. Problém se týká systémů Microsoft Server 2008 a 2012. Podrobné informace o této zranitelnosti najdete na adrese https://technet.microsoft.com/library/security/MS16-081.