Pět vzorků alkoholu z Příbramska obsahovalo metanol

Policie má výsledky testů na alkohol, který v uplynulých dnech zajistila na Příbramsku. Prověřila 40 vzorků, u pěti z nich se potvrdilo značné množství metanolu. ČTK to sdělila mluvčí policie Monika Schindlová. Šlo především o alkohol z prodejny v Příbrami, kde se ho zřejmě napil pětašedesátiletý muž, který od neděle s otravou leží v nemocnici. Alkohol s metanolem u sebe měla i jedna fyzická osoba na Dobříšsku. Stav tří hospitalizovaných pacientů se zlepšuje.

Nezávadové vzorky se podle Schindlové vrátí zpět majitelům. Příbramská policie dál s celníky kontroluje prodejny a zjišťuje, jestli není porušován vládní zákaz rozlévání a prodeje lihovin ve stáncích a dalších přechodných obchodech. "Zatím jsem zkontrolovali celkem 145 prodejen a provozoven," dodala Schindlová. V kontrolách policisté, hygienici a další orgány pokračují také v ostatních částech Středočeského kraje.

Stav tří mužů hospitalizovaných v příbramské nemocnici se zatím zlepšuje. Pětašedesátiletý muž, který je v nemocnici od neděle, je podle mluvčí nemocnice Moniky Bouškové odpojený od přístrojů a dýchá sám. "Podle všeho u něj došlo k určitému poškození zraku, nicméně netrpí úplnou slepotou," řekla ČTK Boušková.
 
Sedmatřicetiletého muže, který byl v kritickém stavu, lékaři v noci úspěšně odpojili od ventilátorů. "Nejeví známky těžkého poškození, a to včetně zraku. I u tohoto pacienta vylučujeme úplnou slepotu," dodala Boušková s tím, že jeho stav je pořád vážný. Známky těžkého postižení nemá ani poslední hospitalizovaný dvaašedesátiletý muž.
 
Ze Středočeského kraje zatím pochází jedna oběť otravy metanolem, která v uplynulých dnech zasáhla Česko. V úterý zemřel v pražské fakultní nemocnici osmatřicetiletý muž z Příbramska.
 
zdroj: ČTK