Počet turistů ve Středočeském kraji loni vzrostl o 2,7 procenta

Do Středočeského kraje loni přijelo 714.056 turistů, což je o 2,7 procenta více než v roce 2011. Návštěvnost kraje vzrostla třetím rokem po sobě. Střední Čechy byly šestým nejnavštěvovanějším tuzemským regionem. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. 

Ve Středočeském kraji se zvýšil především počet zahraničních turistů, který meziročně vzrostl o 11,8 procenta na 180.387 lidí. Počet tuzemských návštěvníků naopak zůstal na stejné úrovni jako předloni, do kraje jich přijelo 533.669. 

Ve srovnání s ostatními kraji celková návštěvnost středních Čech zaznamenala čtvrtý nejmenší meziroční nárůst po Jihomoravském, Pardubickém a Olomouckém kraji. 
    
Návštěvníci v kraji strávili téměř 1,799.000 nocí, což znamená meziroční pokles o 0,1 procenta. Zatímco u cizinců statistici zaznamenali nárůst o 7,8 procenta přenocování, tuzemští návštěvníci v ubytovacích zařízeních strávili o 2,4 procenta méně nocí než v roce 2011. 
    
Úbytek počtu přenocování statistici zaznamenali ještě v Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. 
    
V celé zemi měla ubytovací zařízení o 3,5 procenta vyšší počet přenocování a počet hostů se zvýšil o 5,8 procenta na 13,65 milionu návštěvníků. Ne zlepšení návštěvnosti se podobně jako ve Středočeském kraji podíleli především turisté z ciziny.
 
zdroj: ČTK