Policie dopadla muže, který podle ní vykradl baziliku v Příbrami

Policisté vypátrali muže, který podle nich loni vykradl svatohorskou baziliku v Příbrami. Z poutního místa zmizely stříbrné svícny a sochy andělů za tři miliony korun. Obviněný je nyní ve vězení kvůli další trestné činnosti, odcizené věci dosud nebyly nalezeny, řekla ČTK mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. 

Případ se stal loni 28. května. Šestatřicetiletý muž podle kriminalistů vnikl oknem do horní části svatohorských schodů, vypáčil dvoje dveře do ambitu a poté i dveře do baziliky. Pomáhal mu údajně komplic, kterého ale detektivové dosud nevypátrali. 
    
Z baziliky si zloději odnesli šest postříbřených oltářních svícnů z 18. století, dvě stříbrné, téměř metr vysoké sochy andělů z hlavního oltáře, bronzový postříbřený trojsvícen a postříbřený podstavec pod sošku Panny Marie. 
    
"Odcizením byla způsobena škoda ve výši tří milionů korun, poškozením ve výši 90.000 korun," uvedla Schindlová. K dopadení pachatele podle ní přispěly zajištěné stopy z místa činu, muž se však k činu nepřiznal. V úterý byl obviněn z krádeže a poškození cizí věci. 
    
Vedle vykradení baziliky policisté obviněnému připisují i krádež v areálu jedné příbramské firmy. Loni v srpnu tam podle nich vymontoval kov z pracovních strojů používaných k výrobě autodílů a prodal ho ve sběrně. Utržil za to 10.000 korun, škoda však dosáhla dvou milionů korun. V minulosti se muž podle Schindlové dopustil i další trestné činnosti, kvůli níž je nyní ve vězení. "Dotyčný si nyní odpykává výkon trestu za obdobnou rozsáhlou trestnou činnost. Svůj pobyt za mřížemi si ale pravděpodobně protáhne, za výše uvedené skuty mu hrozí až osm let odnětí svobody," dodala mluvčí. 
    
Svatá Hora patří k nejvýznamnějším a nejstarším mariánským poutním místům v Čechách. Ročně ji navštíví kolem čtvrt milionu lidí. 
 
zdroj: ČTK