Příbram řeší, zda zvládne opravit ledové plochy na stadionu

Příbramská radnice řeší, zda zvládne opravit ledové plochy v areálu zimního stadionu. Zejména plocha ve velké hale je téměř za hranicí životnosti. Na akci za téměř 30 milionů korun chce město získat peníze z operačního programu Životní prostředí. Příspěvek z rozpočtu by ale musel být vyšší, než radnice původně předpokládala, sdělil dnes ČTK mluvčí městského úřadu Ondřej Šlechtický. 

"Původně jsme počítali s přiznáním dotace ve výši 90 procent, podle aktuálních informací výše dosáhne pouze 35 procent. V takovém případě bude velice těžké najít v rozpočtu finanční prostředky potřebné na realizaci projektu," upozornil starosta Pavel Pikrt (ČSSD). Výše dotace by tak měla činit necelých devět milionů korun a z rozpočtu by město muselo doplatit 21 milionů. Pokud dá radnice projektu zelenou, měly by se plochy opravovat v období mezi květnem a srpnem příštího roku. 
    
Hlavním cílem rekonstrukce, která má zahrnovat výměnu trubek pod ledovými plochami a výměnu potrubních rozvodů, je zvýšení bezpečnosti provozu a prodloužení životnosti systému chlazení. Měla by mít zároveň přínos pro životní prostředí, nově by totiž mělo být méně čpavku v technologii chlazení. 
    
Podstatnější pro bezpečnost byla podle Pikrta nedávná rekonstrukce strojovny na stadionu. Město podle starosty v minulosti řešilo asi dvakrát nebo třikrát únik čpavku ze stadionu, ale nebyl rozsáhlý a neohrožoval obyvatele. 
    
Podle místostarosty Ivana Šedivého (ODS) v minulosti nebyly ledové plochy odděleny od strojovny bezpečnostními ventily. Při úniku by se tak vyprázdnila celá nádrž se čpavkem. To už podle něj nyní nehrozí. 
    
Zimní stadion se nachází v centru města, jeho součástí jsou dvě kryté ledové plochy se zázemím - velká hala s hledištěm pro 3700 sedících diváků a malá pro 1200 stojících diváků. Součástí komplexu je restaurace se salonkem, prodejna sportovních potřeb, tenisový kurt a zrcadlový sál. 
 
zdroj: ČTK