Příbramská policie viní dva lidi z krácení daní za milion korun

Policie stíhá kvůli krácení daní ředitele a jednatelku firmy z Příbramska. Podle kriminalistů způsobili škodu milion korun, hrozí jim až osm let vězení, řekla dnes ČTK mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. 

Čtyřicetiletý ředitel společnosti a jeho osmadvacetiletá žena podle detektivů úmyslně krátili daň z přidané hodnoty, vylákali výhodu na této dani a krátili i daň z příjmu právnických osob. V roce 2008 údajně neoprávněně uplatnili odpočet DPH z faktur představující prodej částí podniků, což není předmětem této daně. "Jednatel prodávané společnosti při výpovědi dokonce uvedl, že finanční prostředky z prodeje majetku nikdy neobdržel a smlouvy neuzavřel ani nepodepsal," uvedla mluvčí. 
    
Podle policie také neoprávněně snížili základ daně z příjmu tím, že do daňového přiznání zahrnuli práce, jež ve skutečnosti nebyly provedeny. Firma, která je měla provádět, má už podle Schindlové několik let ukončenou činnost a nemá ani žádné zaměstnance. 
    
Kriminalisty na možnou trestnou činnost upozornil finanční úřad. Podle něj šlo o zastřený prodej částí podniků, kdy faktury byly vystaveny pouze formálně za účelem uplatnění odečtu daně. 
    
Policisté při vyšetřování shromáždili mnoho písemných podkladů a vyslechli řadu svědků. Při výpovědi obvinění uvedli, že se necítí vinni, podle jejich názoru šlo pouze o spor ohledně způsobu zaúčtování jednotlivých transakcí. Policisté oba obvinili ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve spolupachatelství. 
 
zdroj: ČTK