Příbramské divadlo uvede hru Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede 19. září premiéru hry Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka. Bláznivou komedii inspirovanou známým televizním seriálem Rozpaky kuchaře Svatopluka napsali členové amatérského divadla V.A.D. z Kladna, skrývající se pod pseudonymy Kazimír Lupinec a Sonya Štemberová, řekl dnes novinářům režisér Milan Schejbal. 

Schejbal hru objevil před lety na jedné amatérské přehlídce a natolik se mu zalíbila, že autory požádal o její text a nastudoval ji se souborem pražského Divadla ABC. V Příbrami s ní pražská scéna hostovala. "Je to už hodně let, jsou tu jiní herci, zase je to trošku jinak nastavené. Myslím, že některé věci jsou i trochu dotaženější," porovnal režisér obě představení. 
    
Děj interaktivní komedie se odehrává pouze v zubní ordinaci a pacienty budou ve většině případů sami diváci, což jim prý režisér nezávidí. Zubaři soutěží, kdo bude mít za týden více výkonů. "Což je podpořenou lahví alkoholu. O to zběsilejší hra dostane obrátky," poznamenal Schejbal. 
    
Tvůrci se inspirovali televizním seriálem o kuchaři Svatoplukovi, jehož děj mohli diváci ovlivňovat hlasováním. Podobný princip funguje i ve hře. "Diváci rozhodnou, jakým směrem se bude děj dál vyvíjet. To znamená, že budou hlasovat, zda-li onu stoličku zubař má vytrhnout, nebo nemá vytrhnout a podobně," uvedl režisér. 
    
Nastudování hry tak bylo o něco náročnější. "Skutečně máme u každého hlasování nastudované dvě verze. Nezastírám, že se ten děj pak opět prolne. Ale část inscenace běží podle toho, jak diváci rozhodnou," dodal. 
    
V hlavní roli zubaře Svatopluka se představí jeden z nejmladších členů souboru Petr Florián, který absolvoval i školení s dentistkou. "Ukázala nám přesně, jak se ty nástroje drží, co se vyšetřuje, jak se ten výkon provádí, protože tam děláme v podstatě operaci. Teoreticky to tedy umíme," ujistil Florián. 
    
V dalších rolích diváci uvidí Elišku Dohnalovou, Vladimíra Seniče, Helenu Karochovou, Zdeňku Sajfertovou, Filipa Müllera či Ivanu Krmíčkovou. 
 
zdroj: ČTK