Příbramské fotbalisty povede Čuhel, nahradí odvolaného Straku

Vedení fotbalové Příbrami potvrdilo úterní odvolání trenéra Františka Straky. Novým koučem dvanáctého týmu první ligy byl jmenován Petr Čuhel, který u Litavky už působil v sezoně 2008/09. Jeho úkolem je během podzimu vypracovat zprávu o výkonnosti hráčů, podle níž se klub v zimě rozhodne, se kterými fotbalisty se rozloučí. 

"Když jsem představoval trenéra v kabině, tak jsem hráčům zdůraznil, že Petr má za úkol připravit do zimy hodnocení, se kterými hráči chce nadále pracovat. Podle toho se pak zařídíme. Hráči tak nyní hrají o své angažmá," řekl na dnešní tiskové konferenci prezident Příbrami Jaroslav Starka. 
    
Trenér Straka přišel do Příbrami v březnu, kdy byl středočeský klub na dně tabulky. Pětapadesátiletý kouč splnil úkol a zachránil tým v soutěži, když nakonec dotáhl Příbram až na jedenáctou příčku. 
    
"Za to patří Frantovi velké díky. Moc mě mrzí, že jsme k tomuto kroku museli sáhnout, ale tak to tady chodí, že se raději odvolá trenér než půlka kádru. Rozhodně ale není odvolávání trenérů můj koníček," řekl Starka, který za poslední tři roky mění trenéra už popáté. 
    
Tentokrát se ke změně rozhodl po sobotní porážce 0:4 v Poháru České pošty na hřišti Dukly Praha. "Dukla nás jasně přehrávala, zápas jsme dohrávali v úplném chaosu a bylo mi jasné, že musí přijít změna. Když máme z posledních osmi zápasů skóre 2:16 a s jedním z nejlepších brankářů ligy a stopery jako Zápotočný a Mišůn dostáváme tolik gólů, tak se něco muselo stát," vysvětlil Starka. 
    
Tým v úterý převzal Čuhel, který do dubna vedl Brno. Ze společného působení ve Zbrojovce se osmačtyřicetiletý trenér dobře zná s největší hvězdou Příbrami Petrem Švancarou. "Petr je hráč jako každý jiný. Stejně tomu bylo v Brně. Pokud bude mít výkonnost, bude hrát," řekl Čuhel. 
    
Bývalý obránce Čuhel na přelomu 80. a 90. let odehrál v dresu Zbrojovky Brno na tři desítky prvoligových zápasů. V moravské metropoli začínal i s trénováním, od tamních mládežnických týmů později přešel na post asistenta v druholigových Kounicích. Tutéž funkci pak zastával i v Mladé Boleslavi a Příbrami, kde po odchodu italského trenéra Massima Moralese na konci sezony 2008/09 dočasně vedl tým jako hlavní kouč a přispěl k záchraně. 
    
V listopadu 2011 se vrátil do Brna a ze dna druholigové tabulky mu pomohl až k návratu mezi elitu. Tam se však Zbrojovce příliš nevedlo a Čuhel byl letos v dubnu odvolán. Jeho dosavadní ligová bilance činí 26 zápasů, devět výher, čtyři remízy a 13 porážek. 
    
"Jsem rád, že jsem se vrátil do Příbrami. Je to výzva, ale bude to o práci celého klubu, který vždy byl jedna velká rodina. Oproti mému prvnímu angažmá u Litavky tu cítím větší profesionalitu. Výsledky neodpovídají kvalitě kádru ani kvalitě klubu," řekl nový trenér. 
    
Čuhel si přivedl nového asistenta Petra Maléře, se kterým působil už v Brně. Místo mu uvolnil dosavadní asistent Jozef Valachovič. V realizačním týmu naopak zůstávají trenér brankářů Tomáš Poštulka a druhý asistent Marcel Mácha. Příbram sáhla ke změnám i v realizačním týmu juniorky. Hlavním trenérem byl jmenován Petr Janota, juniorka se navíc posunula pod blok mládeže, kterému šéfuje Pavel Tobiáš. 
 
zdroj: ČTK