Příbramské hornické muzeum se letos více zaměří na děti

Příbramské hornické muzeum letos rozšíří programy pro děti. Akce určené pro nejmenší návštěvníky budou nově ve skanzenu Vysoký Chlumec. Kraj, který je zřizovatelem muzea, v letošním roce také plánuje odkoupení pozemků v areálu dolu Anna, které jsou určeny pro parkování návštěvníků. ČTK to sdělil ředitel muzea Josef Velfl. 

Muzeum chce podle něj letos vyjít vstříc hlavně návštěvníkům z řad rodin s dětmi a školním zájezdům. "Kromě akce Velikonoce v hornickém domku, která je rok co rok po dva týdny předem vyprodaná, rozšíříme nabídku o podobný program i ve skanzenu Vysoký Chlumec. Dále připravíme v novém hávu Dětský den s permoníky," uvedl ředitel.
    
S novinkami počítá i tradiční Prokopská pouť, která letos připomene 100. výročí vzniku parního těžního stroje dolu Anna na Březových Horách. Chybět nebude ani oblíbený Den řemesel ve skanzenu Vysoký Chlumec, akce Vánoce v hornickém domku a Štědrovečerní šichta v Prokopské štole nebo výstava hornických betlémů, která měla loni nejvyšší návštěvnost za posledních sedm let. 
    
Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším muzeem svého druhu v Česku. Má více než 60 stálých expozic v historických, památkově chráněných objektech ševčinského, vojtěšského, anenského a drkolnovského dolu, v hornické chalupě v Příbrami a v pobočkách Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín. Loni si jeho expozice prohlédlo téměř 120.000 návštěvníků, což byl podle Velfla podobný počet jako předloni. "Za posledních deset let muzeum zaznamenalo v tomto směru více než stoprocentní nárůst a od roku 2007 si každoročně najde cestu do muzea více než 100.000 obdivovatelů zdejší historie a přírodního bohatství," dodal. 
 
zdroj: ČTK