Proč nikdy pořádně neuklidíte?

Uklízíte pořád, ale není to vidět? Nebo úklid nikdy dlouho nevydrží? Možná, že děláte některou z častých chyb a pomoc je přitom snadná. Přinášíme pět tipů, které vám pomohou zbavit se největších úklidových prohřešků.  

Podceňujete přípravu

Častou chybou, která komplikuje a znepříjemňuje úklid je nedostatečná nebo zcela chybějící příprava. Po chvíli uklízení zjistíte, že nemáte nový sáček do vysavače, nemůžete najít smeták a dochází čisticí přípravek? Pak se nedivte, že úklid nebude stát za nic. 

Používáte nevhodné přípravky

Je obvyklé, že lidé používají na čištění povrchů neúčinné nebo někdy i zcela nevhodné přípravky. Vyplatí se proto nakupovat čisticí prostředky prověřených značek a se správným určením. Pokud budete například na speciální dřevěnou podlahu používat univerzální čistič, nejen, že podlahu dobře neumyjete, ale ještě ji při dlouhodobém používání nenávratně zničíte. 

Prach nevysáváte, ale víříte

Pokud k úklidu prachu z podlahy používáte robotický vysavač, pak si jen přiděláváte práci. Prach nevysajete, ale jen rozvíříte a ten se pak znovu usadí. Podobný problém vzniká i při použití klasických vysavačů, které pro vysátí nečistot vytvářejí tah vzduchu. Vzduch pak opět vypouštějí do vysávané místnosti, čímž se nevysáté nečistoty rozletí po místnosti.

„Problému víření prachu se vyhnete při použití centrálního vysavače, který veškeré vysávané nečistoty odvádí mimo obytné místnosti. A dnes už není problém instalovat tento nejzdravější způsob vysávání i do bytu,“ říká Jiří Najman, Husky.

Některá místa „úmyslně“ přehlížíte

Ruku na srdce, některá místa raději při úklidu přehlížíte, než abyste se do jejich čištění vrhli. Takovým příkladem může být i špinavý a zapáchající odpadkový koš. Přitom pomoc je zde tak jednoduchá.

Pokud použijete na vysoce znečištěné povrchy přípravek k tomu určený, je i jejich úklid velmi jednoduchý. „Proti zápachu koše lze pořídit přímo na víko snadno aplikovatelnou vůni Brabantia Perfume your bin.  Můžete si vybrat vůni květin nebo borovice,“ říká Martin Noha, zástupce Brabantia v ČR. 

Nevíte, jak na to

U některých znečištění v domácnosti, jako jsou například špinavé spáry mezi kachličkami, ani sami nevíte, jak se jich zbavit. Vyplatí se proto konzultovat konkrétní problémy s odborníkem u prodejce nebo alespoň na internetových diskusních fórech.