Prodanou polikliniku prý opustí všichni lékaři

Příbramskou I. polikliniku, kterou město přes odpor části veřejnosti prodalo firmě Triticum, údajně opustí do konce roku všichni lékaři. Všech 19 jich je rozhodnuto přejít na III. polikliniku, kterou provozuje společnost Ravak, řekl v pátek ČTK jeden z lékařů Vlastislav Páca. Město podle dnešního Příbramského deníku tvrdí, že nespokojení lékaři nalétli podnikateli, který na nich chce vydělat.

Do soutěže na prodej zdravotnického zařízení a sousední budovy, ve které je záchytná stanice a noclehárna pro bezdomovce, se přihlásily čtyři společnosti. Nejvyšší cenu, 20,5 milionu korun, nabídla plzeňská firma Triticum. Dvě z neúspěšných firem, Ravak a Rodiso, napadly soutěž kvůli údajné netransparentnosti. Nelíbí se jim, že jejich zástupci nebyli přizváni k otevírání obálek. Údajně se uskutečnilo za zavřenými dveřmi jen za přítomnosti právníka, který s městem spolupracuje. Okolnosti soutěže prověřuje policie.

Šéf představenstva firmy Triticum Jan Oulický tvrdí, že bude polikliniku nadále provozovat, a to i po skončení tříleté lhůty, ke které se ve smlouvě zavázal. Lékaři tomu ale nevěří. "Opravdu nelze žít v nejistotě, co s námi udělá firma, která nemá dobré renomé. Nemáme důvěru a radnice s námi nejednala," prohlásil Páca. "Dělám tady už 20 let a budu odcházet nerad. I kvůli pacientům mě to mrzí. Ale zatím mi všichni řekli, že půjdou za mnou. Vyptávám se jich na to už asi měsíc," dodal.

Ravak podle něj plánuje přístavbu dalších prostor, kterou by navýšil kapacitu své polikliniky. Nájem tam bude mírně vyšší, ale bude zahrnovat i služby. "Podmínky tam budeme mít lepší. Tady platíme holý nájem a jinak si všechno zařizujeme sami - uklízečku, odpady, biologické odpady a tak dále. Tam už budeme mít všechno v ceně nájmu, takže se o nic nebudeme muset starat," uvedl Páca.

Místostarostu Ivana Šedivého (ODS) rozhodnutí lékařů překvapilo. "Viděl jsem zatím dvě výpovědi. Nechápu lékaře, že opouští polikliniku, vždyť tak bojovali za pacienty. Kdo to vyprovokoval? Asi Ravak. Mrzí mě, že nalétli podnikateli, který na nich chce vydělat," řekl Šedivý Příbramskému deníku.

Převod budovy I. polikliniky nyní blokuje žaloba na určení vlastnického práva, kterou jako účastník řízení podala firma Rodiso. Napadá v ní platnost kupní smlouvy, zejména s ohledem na údajné nedodržení požadavku transparentnosti výběrového řízení. Jindřich Vařeka z Ravaku na pondělním zasedání zastupitelstva upozornil, že žaloba by se mohla dostat až k Nejvyššímu soudu a potrvá dlouho, než soud kauzu uzavře. Město by podle něj do té doby nemělo sahat na peníze, které mu přišly na účet. Vedení radnice ale věří, že žalobu se podaří rychle vyřešit.

zdroj: ČTK