Proslulé rakouské veltlíny z vinařské oblasti Wachau

Rakousko patří mezi regiony, které se mohou pyšnit velmi dlouhou vinařskou historií. Díky chladnějšímu podnebí se místní vinaři zaměřují zejména na vína bílá, nejkvalitnější z nich pocházejí z malebného, terasovitého údolí Dunaje – Wachau. 

Vinařská oblast Wachau
Víno z Wachau se proslavilo díky svým veltlínům a oblast se stala zřejmě nejslavnější rakouskou vinařskou oblastí. Terasovité vinice po obou stranách Dunaje se žulovým podložím vytváří pro vína z Wachau ideální podmínky, zejména pro Veltlínské zelené. Historicky velmi spjaté s regionem Wachau je vinařství Domäne Wachau, které se rozkládá mezi městy Melk a Krems. Téměř 440 hektarů vinic je spravováno členy družstva, kde má hlavní slovo ředitel Roman Horvath, který se může pyšnit světovým titulem Master of Wine, společně se sklepmistrem Heinzem Frischengruberem. Zdejší vinice se nacházejí na strmých terasách, podepřené jsou z velké části starými kamennými zdmi. Tyto zdi jsou nezbytnou součástí zdejšího terroiru.

Zdi byly postaveny ručně z místního kamene a suti suchou cestou, bez použití maltových směsí. Proto jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Domäne Wachau je také členem asociace Vinea Wachau Nobils Districtus, kontrolujícího kvalitu vín v tomto regionu.

„Nejdůležitější odrůdou Domäne Wachau je Veltlínské zelené, které zabírá 55 % plochy všech vinic. Tato odrůda získala mezinárodní uznání jako jedna z nejdůležitějších světových bílých odrůd. Důležitou odrůdou je také Ryzlink, žádný jiný vinařský region v Rakousku se nemůže pochlubit vyšším podílem Ryzlinku rýnského na celkové rozloze vinic. Zde tvoří téměř 18 %. Většina zdejších vinic má své vlastní mikroklima díky rozdílným slunečním expozicím či složení půdy, ale také kamenným terasám a kamenům ve vinicích,“ říká Kamil Gruncl ze společnosti Global Wines, která se zabývá dovozem a distribucí vín.

Historie moderního vinařství je zde poměrně mladá, počítá se od poloviny 80. let. Tehdy skupina místních „odvážlivců“ změnila technologii výroby a začala vyrábět vína ve třech kategoriích, rozdělených podle obsahu alkoholu: Steinfeder (aromatické, lehčí víno s alkoholem do 11,5 %), Federspiel (nejrozšířenější kategorie s alkoholem 11,5-12,5 %) a Smaragd (hrozny jsou nejvíce vyzrálé, vína jsou plnější s alkoholem nad 12,5 %).

Malebná lokalita Wachau může být také zajímavým tipem na podzimní výlet, ze Znojma je to do Kremsau 59 km.

Vína vinařství Domäne Wachau v nabídce Global Wines najdete zde.