Provoz zdvihadla pro lodě byl obnoven

Na orlické přehradě zahájila provoz zrekonstruovaná plošina pro lodě. Zvětšené zdvihadlo letos přes hráz může dopravit až o 700 lodí více. Unikátní zařízení přepraví přes 70 metrů vysokou hráz lodě dlouhé 8,5 metru a široké tři metry s hmotností do 3,5 tuny. Novinku slavnostně pokřtili a předvedli zástupci Ředitelství vodních cest ČR a Povodí Vltavy.

"Přestože zvětšení plošiny mělo technická omezení, takže je jen o 50 centimetrů širší, umožní tato změna přepravit o 700 registrovaných lodí více. Ty se totiž dříve kvůli své šířce do zdvihadla nevešly," řekl mluvčí ředitelství Václav Straka. Rozšíření zdviže stálo 1,14 milionu korun. Osobní lodní dopravě bude k dispozici od pátku do pondělí každý týden do konce plavební sezony, a to mezi 8:00 a 17:00. Jeho provoz je zdarma, náklady hradí Povodí Vltavy.

Do provozu byl 277 metrů dlouhý lodní výtah se sklonem 22 stupňů uveden v roce 1966, rekonstrukce se dočkal v roce 1974 a po povodních před deseti lety. Jen za loňský rok výtah přepravil na 700 lodí, uvedl mluvčí.
 
Jeho dráha je souběžná s nedokončeným velkým vodním zdvihadlem, s jehož provozem se počítalo již při stavbě přehradní hráze. Vybetonovaným žlabem s kolejnicemi a ozubnicí se měly přepravovat lodě do hmotnosti až 300 tun. V rámci splavnění Vltavy by podle šéfa Ředitelství vodních cest ČR Jana Skalického mohlo být dokončeno do šesti let. „Do roku 2025 by pak mohlo být postavené i zdvihadlo na Slapech, a otevřena tak cesta do Hamburku," uvedl ředitel.
 
Záměr obnovit průběžnou plavbu na střední Vltavě z Českých Budějovic na Orlík schválila v roce 2007 vláda s plánovaným dokončením v příštím roce. „Letos bude akce pokračovat otevřením plavební komory na Hluboké, následovat bude do dvou let přehrada Hněvkovice, velké zdvihadlo na Orlíku a na Slapech," dodal ředitel.
 
Hráz přehrady Orlík je dlouhá 450 metrů a dosahuje výšky 91 metrů. Zadržuje největší objem vody v Česku, stálý objem činí 280 milionů metrů krychlových, maximální teoretický však dosahuje hodnoty přesahující 700 milionů metrů krychlových vody. Přehrada s rozlohou 2732 hektarů je v ČR v pořadí druhá za Lipnem a její nejhlubší místo leží 74 metrů pod vodní hladinou. Do provozu byla oficiálně uvedena 22. prosince 1961.
 
zdroj: ČTK