Silnice poškozené povodní opraví Středočeský kraj do konce roku

Všechny povodňové škody na silnicích a dalších dopravních stavbách ve Středočeském kraji by měly být odstraněny do konce roku. Loni stihl kraj dokončit opravy více než poloviny z nich. Převážně šlo o rekonstrukce poškozeného silničního odvodnění a kompletní opravy komunikací. Cena hotových projektů činí 515 milionů korun. ČTK to dnes sdělil hejtman Josef Řihák (ČSSD). 

Kraj získal ze státního rozpočtu na opravy komunikací více než jednu miliardu korun. Ze svého rozpočtu hejtmanství přispívá 155 miliony korun. "Podle našich předpokladů by tato celková částka měla na odstranění všech povodňových škod vzniklých na krajské silniční síti stačit," uvedl hejtman. 
    
Opravy zbrzdila zima a lhůty výběrových řízení, které jsou dány zákonem. Nyní se podle hejtmana opět pracuje naplno. Dokončeno či rozestavěno bylo 571 rekonstrukcí silnic a 181 mostů, z toho jedna kompletní přestavba. "U stavebně náročnějších staveb, jako jsou zničené mostní objekty, opěrné zdi, sesuvy silničních náspů, probíhá náročnější stavební příprava. Je zadávána a zpracovávána projektová dokumentace a pokračují stavební řízení k vydání stavebních povolení," uvedl Řihák. 
    
Loňská červnová povodeň způsobila na krajských silnicích druhé a třetí třídy a další dopravní infrastruktuře škody za přibližně 1,2 miliardy korun. Poškozeno bylo 580 silnic včetně opěrných zdí a propustků i 240 mostů. Z toho 40 je nutné kompletně zbourat a postavit znovu. Celkem povodně v regionu napáchaly kraji a obcím škodu na majetku přibližně 4,18 miliardy korun. 
 
zdroj: ČTK