Silný déšť ve středních Čechách omezil provoz na železnici

Silná bouřka dnes opět zkomplikovala dopravu na železnici ve středních Čechách. Provoz je kvůli zaplavení trati zastaven mezi Zbraslavicemi a Zručí nad Sázavou na Kutnohorsku, mezi Kácovem a Ledečkem, Zručí nad Sázavou a Kácovem. Mezi Mladou Boleslaví a Chotětovem se sesunula půda do kolejiště. ČTK to řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Od úterka je zastaven provoz mezi stanicemi Mladá Boleslav a Debř. Hasiči dnes kvůli přívalovým dešťům zasahovali u 150 událostí hlavně na Příbramsku.

Na necelou hodinu byl dnes kvůli podemleté trati mezi Velimí a Kolínem omezen provoz i na hlavním koridoru z Prahy na Moravu. Podle webu Českých drah tam ale vlaky před 18:00 začaly zase jezdit, některé spoje ale mohou mít zpoždění.
 
V úseku Bakov nad Jizerou - Mladá Boleslav a Mladá Boleslav - Chotětov jsou kvůli zaplaveným kolejím všechny dálkové vlaky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou. V ostatních případech se podle Pistoriusové čeká na vyhodnocení stavu kolejí. Tratě jsou zaplavené po silné bouřce, vlaky budou mít přibližně 80 minut zpoždění. I některé osobní vlaky nahrazují autobusy.
 
Od půlnoci do 18:00 hasiči Středočeského kraje vyjeli ke 150 událostem, běžně vyjíždějí ke 40 událostem za 24 hodin. "Od půlnoci déšť komplikoval život lidem především v příbramském okrese, zaplavoval sklepy, garáže, kotelny, voda z polí ucpávala kanalizaci a dostávala se na zahrádky i do domů. Hasiči zasahovali v Kamýku, Svatém Janu, Nové Vsi pod Pleší nebo v Nečíně," uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Dnes ráno se protrhla hráz rybníka v obci Zduchovice. Povodňová vlna tam strhla meandry potoku, které byly součástí zahrádek a pozemků ulice ve stráni pod potokem. Některé pozemky se vlivem toho sesunuly.
 
Během dne místní přívalové deště komplikovaly život lidem i v dalších okresech. "Kolem 17:00 vydatný přílivový déšť zcela ochromil Kolínsko, množství vody nestačila brát kanalizace, voda se dostávala do domů, výtahových šachet, restaurací, sklepů, zahrádek, voda se valila po silnici, přetékaly potoky," dodala Kostková.
 
Na Příbramsku po nočním sesunu svahu na vozovku byla uzavřena silnice mezi Kamýkem nad Vltavou a Velkou, provoz už se tam podařilo obnovit. Neprůjezdná je silnice mezi Kamýkem a Zduchovicemi.
 
Varování před velmi silnými bouřkami platí do dnešní půlnoci ve středních, severních a východních Čechách a také na Vysočině. Bouřky budou doprovázeny přívalovými dešti a kroupami.
 
zdroj: ČTK