Soud s policistou viněným ze smrti motocyklisty byl odročen

Ve vypjaté atmosféře včera u příbramského okresního soudu pokračovalo hlavní líčení s policistou, který se loni v květnu v Dobříši srazil s třiadvacetiletým motocyklistou. Mladík po střetu se služebním passatem na místě zemřel. Napětí v soudní síni se vystupňovalo hlavně při výslechu dopravního znalce, který soudce Jaroslav Špička dokonce na deset minut přerušil s odůvodněním, že se státní zástupce potřebuje uklidnit. Nakonec jednání odročil na 6. května, kdy se mají číst listinné důkazy a jsou plánovány závěrečné řeči. 

Nehoda se stala při otáčení služebního vozu do protisměru, motocyklista naboural do levých předních dveří. Podle žalobce auto při otáčení vyjelo mimo hranici křižovatky, a když se vracelo, nedalo motorkáři přednost. Policista tvrdí, že střetu nemohl zabránit. Motorkář jel podle něj příliš rychle. Jedna ze svědkyň ale situaci popsala obráceně, rychle se podle ní pohyboval naopak policejní passat. 

Předvolaný znalec však výpověď dvou svědkyň zpochybnil. Popsaný děj podle něj odporuje fyzikálním zákonům. Jedna z žen například uvedla, že nehodu viděla ze svého vozu, když jela šest metrů za motocyklem. Podle znalce by do policejního auta zákonitě narazila také. Při padesátikilometrové rychlosti by musela mít brzdnou dráhu 30 až 40 metrů. "Vozidlo nemůže skokově zastavit," podotkl. 
    
Žalobce se pozastavoval nad tím, že znalec ze svých výpočtů vyloučil některé svědecké výpovědi. Zmocněnkyně pozůstalých zase tvrdila, že v posudku správně nezohlednil dobu, kdy motorkáři vznikla nebezpečná situace. "Jsem technický znalec, nedokážu věštit z křišťálové koule," bránil se expert. 
    
Motocykl jel podle jeho propočtů rychlostí 77 až 85 kilometrů v hodině, od otáčejícího se passatu ho dělilo 133 metrů a podle znalce nic nenasvědčuje tomu, že motorkář intenzivně brzdil. Mladík měl navíc vzadu terénní pneumatiku s větším záběrovým účinkem na měkkém terénu, která však podle něj není vhodná pro silniční povrch, protože neumožňuje využít plnou brzdnou sílu stroje. 
    
Nedospěl ani k závěru, že policejní vůz udělal prudký manévr. "To by zůstaly stopy na vozovce. Ale nelze vyloučit, že v průběhu manévru došlo k mírnému brzdění nebo mírné akceleraci," poznamenal. 
    
Zmocněnkyně znalecký posudek napadla, jeho závěry jsou podle ní zavádějící. Požaduje vypracování revizního posudku. Rodina zemřelého motocyklisty je přesvědčena o tom, že posudek je sice matematicky v pořádku, ale odporuje logice. Podle nich nebyla vůbec zohledněna možnost, že motocyklista si mohl myslet, že se vůz neotáčí, ale jen odbočuje doprava. To by mu výrazně zkrátilo čas na reakci. 
    
Policista na závěr jednání vyjádřil lítost nad tím, že rodině vznikla nenahraditelná ztráta. "To, že se omlouváte pomalu rok po nehodě, to je docela dlouho," reagoval motocyklistův otec. 
 
zdroj: ČTK