Středočeský kraj chce poslat obcím postiženým povodní 93 mil. Kč

Středočeští radní chtějí rozdělit mezi obce postižené povodní 43 milionů korun z krajského rozpočtu a 50 milionů, které hejtmanství získalo od vlády. Peníze dostanou i hasiči. Dnešní rozhodnutí krajské rady musí ještě v pondělí schválit středočeští zastupitelé, sdělila ČTK mluvčí kraje Nicole Mertinová. Povodně v regionu způsobily podle dosavadních informací škodu za 3,4 miliardy korun. V částce však nejsou zahrnuty poškozené komunikace a krajské silnice.

Radní podle Mertinové navrhli darovat každé z 213 postižených obcí z krajského rozpočtu po 160.000 Kč. K tomu bude hejtmanství vyplácet zálohy podle výše nahlášených škod. Hasiči mají dostat téměř dva miliony korun na opravu poničených čerpadel a 1,4 milionu za poškozené hadice.
 
Peníze z krajského rozpočtu jsou určeny na první pomoc při odstraňování škod po povodních. Hejtman Josef Řihák (ČSSD) předpokládá, že obce z těchto peněz zaplatí například likvidaci uhynulé zvěře, potravin či odpadků, nákup pracovního náčiní, ochranných a hygienických prostředků a další nejnutnější věci.
 
Kromě toho se obcím budou vyplácet neinvestiční účelové dotace na pokrytí prvotních nákladů a nezbytná opatření při řešení krizové situace, a to z peněz od ministerstva financí. Tyto prostředky jsou určené například na nákup materiálů, vody, paliva, energie a na opravy. Obce si za ně mohou nakoupit vysoušeče zdiva, motorové pily, čerpadla a zaplatit jejich provoz, uhradit odvoz odpadů, revize elektroinstalace či posudky statika.
 
Uhrazen z této pomoci může být i nákup očkovacích vakcín a zdravotnického materiálu, rozbory a obnovy dodávek vody, plynu a elektřiny, nákup a opravy poničeného zařízení, stavební úpravy, demolice nebezpečných objektů, odstraňování vyvrácených dřevin, vysoušení objektů, úklid veřejných prostranství a další opatření spojená s úklidem a odstraňováním následků živelní pohromy. Peníze lze využít i na pořízení přípravků na likvidaci komárů a jejich larev.
 
Hejtmanství už dříve oznámilo, že chce vládu požádat o dalších 100 milionů korun na povodňovou pomoc.
 
zdroj: ČTK