Středočeský kraj opět jednal o Spolaně kvůli výrobě chloru

Ministerstvo životního prostředí vyhovělo odvolání neratovické Spolany proti rozhodnutí Středočeského kraje, jímž odmítl prodloužit výrobu chloru za pomoci rtuti po roce 2014. Nyní je na krajském úřadu, aby záležitost znovu projednal, řekl po dnešním jednání na úřadě Středočeského kraje mluvčí ekologického sdružení Arnika Vratislav Vozník. Středočeský kraj dnešní jednání potvrdil, další reakce kraje a ministerstva ČTK zjišťuje.

Spolana svůj požadavek prodloužit výrobu chloru s pomocí rtuti i po roce 2014 zdůvodňuje mnoho let trvající krizí evropského hospodářství, kvůli níž údajně není schopna zastaralou technologii do tohoto termínu změnit. Kraj ale míní, že chemička mohla tento závazek splnit. Spolana i neratovická radnice se proti zamítavému rozhodnutí krajského úřadu odvolaly k ministerstvu životního prostředí, které jejich odvolání vyhovělo.
 
"Bývalý ministr Chalupa těsně před tím, než odešel ze své funkce, vyšel vstříc jednomu z největších znečišťovatelů ve středních Čechách. Sdružení Arnika stále trvá na tom, že když Spolana není schopná do roku 2014 nahradit svou zastaralou technologii, jsme schopni ustoupit na rok 2016," řekl ČTK Vozník. Další jednání bude na krajském úřadě 26. srpna.
 
Ekologové tvrdí, že v okolí Spolany, především v rybách z Labe, se opakovaně objevují vysoké koncentrace rtuti. Kontaminovaná je prý i kůra stromů. Rtuť působí negativně na zdraví organismů, může způsobovat neurologické i psychické potíže nebo ohrozit vývoj plodu. V těle se hromadí a její vyloučení je obtížné.
 
Autor: ČTK