Účastníci bitvy u Slivice říkají, že špatná uniforma se netoleruje

Někteří lidé to pokládají za hloupé hraní na vojáky, pro ně samotné je to celoživotní koníček. Řeč je o rekonstrukcích bitev, při nichž se příznivci vojenské historie snaží co nejvěrněji napodobovat někdejší události. Většinou nelibě nesou, pokud si někdo splete dobu a dostaví se na bojiště v nevhodné uniformě nebo přijede v neodpovídajícím vozidle. Zpravidla se to netoleruje, shodli se oslovení účastníci sobotní rekonstrukce bitvy u památníku Slivice na Příbramsku. Akce připomněla poslední bojové události druhé světové války v Evropě.

"Byli tady i lidé v uniformách z korejské války, ale kluci si to tvrdě hlídají a tyhle lidi mezi sebe nepustí," řekl ČTK ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl, který akci každoročně organizuje.

Jeden z účastníků rekonstrukce Jiří Fejfar, který měl roli německého parlamentáře, přesto několik nedostatků našel. "Vidím tady spoustu hadrníků, kteří tady nemají co dělat. Aby měl voják vousy jako Krakonoš a dlouhé vlasy jako nějaký metalový zpěvák, to prostě nejde," namítl člen klubu vojenské historie v Plavech, který do Slivice dorazil už pošesté.
 
Kritický byl i k některým příliš upraveným kolegům. "Musíme to brát tak, že je konec války. Vojáci byli sice nakrátko ostříhaní, ale zarostlí a špinaví. Žádný nažehlený vojáček v téhle ukázce nemá co dělat," podotkl.
 
Sehnat správnou uniformu přitom není vůbec jednoduché. "Všechno si necháváme šít nebo to sháníme přes internetové obchody a burzy," poznamenal Fejfar. Lepší než chodit v umělých materiálech z Číny je podle něj vsadit na krejčího. Je ale třeba sáhnout hlouběji do peněženky. "Uniforma ušitá podle originálu vyjde na 12.000 korun," vyčíslil.
 
Otázkou je i to, kam se na bitevním poli zařadit. Paradoxně největší zájem je podle Fejfara o role německých okupantů. "Spousta lidí chce dělat Německo a nikdo nechce dělat Rusy nebo nějaké československé vojáky. Protože ten Němec si svým způsobem zaválčí nejvíc a i ta jejich technika byla dobrá," poznamenal. "Německé uniformy jsou navíc slušivé, i když některé ruské jsou také pěkné," dodal milovník vojenské historie.
 
zdroj: ĆTK