Už tři pacienti po otravě metanolem leží v příbramské nemocnici

V příbramské nemocnici jsou už tři lidé, kteří se otrávili metylalkoholem. Nemocnice v úterý v noci přijala sedmatřicetiletého muže, který leží v kritickém stavu na jednotce ARO. Včera po poledni pak policisté přivezli dvaašedesátiletého muže, který je na stejném oddělení ve vážném stavu. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Monika Boušková. Policie včera získala první výsledky testů alkoholu zabaveného v příbramských obchodech. Některé vzorky obsahují metylalkohol, po původci se ale dál pátrá.

V příbramské nemocnici už od neděle leží pětašedesátiletý muž, jehož stav se mírně zlepšil. Podle Bouškové byl probuzen z umělého spánku, ale zatím s lékaři komunikuje velmi málo. "Zatím nemůžeme stanovit možná postižení pacienta," dodala Boušková.

Muž, kterého nemocnice přijala v úterý v noci, je podle Bouškové na jednotce ARO spíše v kritickém stavu, stav posledního pacienta označila jako vážný. "Má mnohonásobně překročenou smrtelnou dávku metylalkoholu," dodala Boušková. Všichni otrávení muži měli podle mluvčí v těle dávku metanolu, která může usmrtit.
 
Policie stále hledá původce nekvalitního alkoholu. Po první otravě prohledala v Příbrami obchod, kde muž nekvalitní vodku koupil, a také velkoobchod LeKo, který prodával plastové barely alkoholu s etiketou Likérky Drak. "Pokud tam najdou chybu, tak to je chyba na straně té likérky. Nic tady neroztáčíme, nic tu neotvíráme a prodáváme to v celých baleních," řekl ČTK obchodní ředitel firmy LeKo Jaromír Smrčina. Pochybení však odmítla i likérka z Chvalčova na Kroměřížsku.
 
"Teď je to na expertize," zdůraznil Smrčina. Příbramská policejní mluvčí Lenka Pavlová uvedla, že kompletní výsledky testů budou k dispozici za několik dní. "Zatím můžeme potvrdit, že podle prvotních informací skutečně některé vzorky zabaveného destilátu, konkrétně v plastových obalech a ve skleněných lahvích, obsahují metylalkohol v takové míře, která je člověku škodlivá," uvedla Pavlová.
 
Hygienici se po celém Středočeském kraji soustředí na kontroly provozoven, které zákazníkům nabízejí rozlévaný alkohol. V úterý jich podle náměstka ředitele krajské hygienické stanice Josefa Vlčka provedli 42, nikde nenašli závady. Včera se sešla také bezpečnostní rada Středočeského kraje, která se dohodla zejména na posílení kontrol na všech akcích pořádaných krajem, na nichž se bude konzumovat alkohol.
 
Ze Středočeského kraje zatím pochází jedna oběť otravy metanolem, která v uplynulých dnech zasáhla Česko. V úterý zemřel v pražské fakultní nemocnici osmatřicetiletý muž z Milínska nedaleko Příbrami.
 
zdroj: ČTK