V Příbrami byly nalezeny objekty z 13. až 14. století

Archeologové našli při rekonstrukci náměstí TGM v Příbrami několik objektů z 13. a 14. století. Jde o domy, jejichž původ spadá do počátku středověkého osídlení Příbrami. Při terénních úpravách v okolí kostela svatého Jakuba objevili také kosterní pozůstatky ze zrušeného hřbitova z konce 18. století. ČTK to řekl Michal Pokorný, předseda občanského sdružení Syrakus, které na náměstí dělá archeologický průzkum.

"Pod těmito ostatky bylo pak nalezeno torzo železářské pece, doposud nedatované," dodal Pokorný. Výsledky průzkumu chce sdružení shrnout po skončení prací v knižní publikaci.

Rekonstrukce náměstí začala loni v létě a měla by být hotova do konce května. Souběžně se stavbou archeologové provádějí záchranný výzkum. Práce zahrnují celkovou opravu inženýrských sítí, výměnu dlažby a opravu chodníků a komunikací. Po vydláždění náměstí přijde na řadu stavba kašny, ta by měla být hotova do konce léta.

Město na akci podle dřívějších informací vynaložilo kolem 40 milionů korun, většinu zaplatí Evropská unie. Rekonstrukci kritizují někteří podnikatelé v okolí náměstí, přijde jim zdlouhavá. Kvůli stavebnímu ruchu se jim krátí zisky.

zdroj: ČTK