V Příbrami oslepl muž po otravě metanolem, jeho stav je vážný

V příbramské nemocnici leží ve vážném stavu pětašedesátiletý muž, který se otrávil metylalkoholem. Muž oslepl a nyní je udržován v umělém spánku na jednotce intenzivní péče. ČTK to dnes sdělila mluvčí policie Monika Schindlová. Údajně vypil asi sedm panáků vodky zakoupené v Příbrami. Česko v uplynulých dnech zasáhla řada případů otravy metanolem. Tři lidé zemřeli na severní Moravě a další jsou v nemocnici. Dva případy otravy jsou i na jihu Moravy.

Otrávený muž podle Schindlové přišel sám na ošetření do nemocnice v neděli večer. "Nejdříve prý viděl černobíle, následně oslepl úplně," uvedla Schindlová. Podle mluvčí příbramské nemocnice Moniky Bouškové si muž stěžoval na bolest břicha, později začal ztrácet vědomí. "U tohoto pacienta byla následně prokázána a potvrzena otrava metylalkoholem, hladina metylalkoholu v jeho krvi byla velice vysoká," uvedla Boušková. Současný stav pacienta je podle mluvčí velmi vážný. Zůstává v umělém spánku, lékaři se z jeho těla snaží jed odstranit a jeho stav stabilizovat.

Policie zkontrolovala kamennou prodejnu, kde údajně nekvalitní alkohol koupil. V obchodě zabavila alkohol v šestilitrových plastových barelech, na nichž byly uvedené nápisy "originál vodka jemná" nebo "tuzemák" a na etiketě je jako výrobce napsána Likérka Drak, uvedla Schindlová. Ředitel likérky je v současnosti na pracovní cestě, ale na prohlášení policie prý bude reagovat. Likérka totiž nepředpokládá, že by odtud nekvalitní alkohol pocházel. "Předpokládám, že k tomu ještě dnes firma vydá nějaké oficiální stanovisko," uvedl zaměstnanec společnosti.
 
Policisté také zjišťují, odkud alkohol pochází a jestli nejde o stejný zdroj otravy jako v případech na Moravě. "Kontrolujeme i další prodejny v Příbrami, kde by se ještě mohl alkohol najít," uvedla Schindlová s tím, že se v podezřelém obchodě alkohol stáčel do lahví, ale barely se mohou prodávat i samostatně. Podle informací ČTK byl také vyslechnut starší provozovatel prodejny. Případ prošetřují jako trestný čin ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti.
 
Na Moravě je podle posledních informací v nemocnicích sedm otrávených lidí. Jejich stav je většinou velmi vážný. Poškození bojují o život a většině hrozí trvalé následky, včetně poškození zraku.
 
zdroj: ČTK