V Příbrami se rozhořel spor kvůli ulici po senátoru Vojířovi

V Příbrami se rozhořel spor kvůli ulici pojmenované po někdejším místopředsedovi Senátu za ČSSD Zdeňku Vojířovi. Název už schválili zastupitelé, někteří lidé se ale proti němu ohradili. Pojmenování bylo podle nich vybráno na základě politického klíče sociálními demokraty, kteří jsou v čele radnice. Opoziční zastupitel Petr Kareš (Příbramáci pro Příbram) chce, aby se o názvu ještě diskutovalo. Podle starosty Pavla Pikrta (ČSSD) pojmenování vychází z návrhu odborné komise. Nepopírá však, že každý má právo vyjádřit svůj názor.

S pojmenováním ulice po prvním senátorovi za Příbramsko nesouhlasí zejména archivář Daniel Doležal, který žádá zrušení tohoto usnesení. Míní, že Vojířovy zásluhy se týkají jeho aktivit v ČSSD a pro tuto stranu.
 
"V daném kontextu považuji zvolené pojmenování za vrchol arogance současné radnice a zásadně s ním nesouhlasím. V ideové rovině se jedná o opanování dosud svobodného prostoru, prostoru, kde od roku 1989 vládla víceméně svoboda a tolerance, který se podařilo uhájit od politických i ekonomických vlivů. To bohužel rozhodnutím zastupitelstva skončilo," stojí v prohlášení, které Doležal poskytl médiím. Podle Doležala by se ulice měla jmenovat spíše Špitálská. "A to proto, že nedaleko ní byl ve středověku špitál s kostelem svatého Jana, který založil Arnošt z Pardubic a který byl prvním zařízením sociální péče v našem městě," dodal.
 
Podle Kareše název ulice po Vojířovi nerespektuje a nectí historické skutečnosti spojené s daným prostorem. Navíc je i řada jiných osobností, podle nichž by ulice mohla být pojmenována, míní Kareš, který chce na nejbližším jednání zastupitelstva navrhnout, aby rada ještě název přehodnotila.
 
Podle Pikrta má každý právo na svůj názor, nemyslí si však, že radní při výběru názvu postupovali špatně. "Rada respektovala návrh letopisecké a historické komise města," podotkl starosta.
 
Na ulici Zdeňka Vojíře byla přejmenována původní Prokopská ulice, která byla ve městě dvakrát. Radní museli tento stav, jenž byl v rozporu se zákonem o obcích, odstranit.
 
Vojíř (1937 až 2007) byl členem horní komory v letech 1996 až 2002; první čtyři roky vedl senátorský klub, poté působil ve vedení horní komory. Před zvolením do Senátu byl zástupcem přednosty okresního úřadu a poté příbramským zastupitelem. K jeho zálibám patřil sport, byl předsedou Středočeského výkonného výboru Českého svazu házené.
 
zdroj: ČTK