V příbramském babyboxu ležela asi hodinu stará holčička

Lékaři našli v úterý v příbramském babyboxu novorozenou holčičku. Byla nevykoupaná, nahá a neměla ani podvázaný pupečník. Jde o 63. dítě odložené do babyboxů v ČR a první v letošním roce, sdělil ČTK zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Matka podle něj dítě odložila kolem 17:30, přibližně hodinu po porodu. Je to již druhé dítě, které bylo v Příbrami umístěno do babyboxu. "Jméno Pavla dostala po porodní asistentce, která byla první, kdo holčičku pochoval," uvedl Hess. Příjmení Králová získala podle Tří králů, nejbližšího svátku v kalendáři.

Holčička váží 2,8 kilogramu a měří 45 centimetrů. "Podle prvních testů a vyšetření se zdá být zdravá. Musíme ale ještě provést další testy, které jsou v těchto případech nezbytné, a také ji očkovat," řekla ČTK mluvčí nemocnice Monika Boušková.

Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest.

Ihned po vložení dítěte je automaticky odeslána zpráva o otevření schránky. Dítě zdravotníci vyzvednou během několika málo minut. Podobná zařízení fungují i na Slovensku a v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku a Německu. V Česku je nyní celkem 47 babyboxů. S ekonomickou krizí četnost odkládání dětí narostla. Posledním odloženým dítětem byla v prosinci holčička Judita, nalezená v babyboxu v Kladně.

Výbor OSN pro práva dítěte ČR doporučil, aby stát projekt babyboxů co nejdřív zrušil. Porušuje prý pět článků Úmluvy o právech dítěte. Je údajně v rozporu třeba s právem dítěte na život a od narození i na jméno, totožnost, státní příslušnost či možnost znát své rodiče. Hess už dříve uvedl, že je to nepochopení a nedorozumění, protože babyboxy naopak život zachraňovat pomáhají, jsou východiskem pro ženy ve velmi tíživých životních situacích. Rušit by se babyboxy neměly ani podle komise ministerstva práce, v níž zasedají zástupci resortů, lékařů i opatrovnických soudů, poslanci či vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

zdroj: ČTK