Ve středních Čechách by se mohli utkat Kalousek, Kuba a Babiš

Střední Čechy zřejmě čeká v předčasných sněmovních volbách souboj politických matadorů. Miroslavu Kalouskovi, kterého chce nasadit TOP 09, by se podle některých informací mohl postavit úřadující šéf ODS Martin Kuba. Spolu s nimi se o hlasy Středočechů možná utká majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš, který stojí v čele politického hnutí ANO. Většina stran ale ještě o definitivní podobě kandidátek jedná, jasněji by mělo být příští týden, zjistila ČTK.

Jasnou představu o kandidátce má KSČM, kterou do sněmovních voleb povede současný poslanec a předseda středočeských komunistů Stanislav Grospič. Jedničkou sociálních demokratů bude nejspíš Jan Hamáček, který bude také obhajovat poslanecký mandát.
 
ODS si dala čas na sestavení kandidátky do 4. září. V pondělí chce její regionální rada mimořádně jednat o tom, zda je za současné situace čas na svolání regionálního sněmu, nebo návrh kandidátky vypracuje jen regionální rada jako nejvyšší orgán krajského sdružení mezi regionálními sněmy. V současnosti vybírají jména zástupci místních sdružení a oblastí. Kdo bude krajským lídrem, zatím není zřejmé. "Bude k tomu určitě obšírná diskuse. Já vždycky říkám, že lídrem by měl být zkušený Středočech, který už v minulosti prokázal, že umí získávat hlasy," řekl obecně místopředseda krajské ODS Raduan Nwelati. Podle deníku Insider by ale lídrem kandidátky mohl být Kuba, který pochází z jižních Čech.
 
Poměrně jasnou představu o kandidátce mají zástupci TOP 09, kteří už o lídrovi jednali. "Podle návrhu, který padl na krajském výboru, by to měl být Miroslav Kalousek," uvedla šéfka krajské organizace a místopředsedkyně strany Helena Langšádlová, která byla navržena na druhé místo. Kandidátka je podle ní téměř hotová, strana chce ale její podobu zveřejnit až poté, co ji 5. září schválí výkonný výbor.
 
Potvrzenou kandidátku na krajské úrovni má KDU-ČSL, musí ji ale ještě 3. září posvětit celostátní výbor strany. Jméno lídra do té doby lidovci nechtějí prozradit, protože se pořadí kandidátů ještě může změnit. "Celostátní výbor má při sestavování kandidátky poslední slovo," upozornila krajská tajemnice Marie Vondrášková.
 
Zemanovce nyní zaměstnávají některé organizační záležitosti a petice k přijetí zákona o prokazování původu příjmů a majetku, jednání o složení kandidátky proto nechávají na příští čtvrtek. "Bude politická rada, bude předsednictvo, tam se bude všechno dohadovat," řekl místopředseda krajské organizace Jiří Vodička. Kandidátka bude podle něj z 60 procent stejná jako při minulých volbách. "O čelných místech se teprve jedná," dodal.
 
Jasnější představu by mohli mít příští týden i zástupci Babišova hnutí ANO. "Jednáme a budeme jednat i příští týden, ale jestli to bude konečná podoba, říct nemohu," uvedla krajská předsedkyně Jaroslava Jermanová. V čele kandidátky pro střední Čechy by měl být podle médií Babiš, šéfka krajské organizace ani mluvčí strany Radka Burketová to ale nechtěly potvrdit. "Jediné jméno, které je potvrzené jako lídr na kandidátce, je paní (Věra) Jourová na Vysočině," podotkla Burketová. Definitivní rozhodnutí by podle ní mělo padnout do konce měsíce.
 
Do konce srpna chtějí představit kandidátku také Věci veřejné. "Prakticky už to máme sestavené, jenom to musíme doladit a dát dohromady," řekl místopředseda VV a člen krajské rady Zdeněk Renc. Někteří členové se přitom kloní k tomu, že by se strana neměla ucházet o přízeň voličů samostatně. Podle Rence se o tom ještě povede diskuse. "Je to všechno otevřené, je to v jednání. Nemohu ale říct nic konkrétního," dodal.
 
U zelených se zatím o jménech diskutuje. "Je to na dobré cestě, probíhají první nominační schůze základních organizací a uskuteční se krajská konference, která připraví kandidátní listinu," uvedl člen krajské rady Jiří Čejka. Termín konference ale podle něj ještě není znám.
 
zdroj: ČTK