Ve středních Čechách bylo při povodni poškozeno 170 mostů

Ve středních Čechách bylo při červnové povodni poškozeno 170 mostů, z toho více než tři desítky bude nutné zbourat a znovu postavit. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Řihák (ČSSD). 

Odborníci podle něj po opadnutí velké vody prověřovali stav 230 mostů. Na špatný stav některých z nich upozorňovali místní lidé, jinde měli podezření sami krajští úředníci. "Zjistili jsme, že 170 mostů mělo nějakou závadu a 32 musíme zcela zbourat a postavit místo nich nové," shrnul hejtman. 
    
Prohlédnout všechny stavby nebylo podle Řiháka úplně jednoduché. Podotkl, že záplavy postihly tři kraje a počet inženýrů, kteří jsou oprávněni prověřovat stav těchto staveb, je omezený. 
    
Škoda napáchaná záplavami na silnicích a mostech v regionu byla dohromady stanovena na 1,1 miliardy korun, podle Řiháka ale toto číslo možná ještě vzroste na 1,4 miliardy korun. Kolik z této sumy připadá jen na mosty, je podle něj obtížné říci. "To budeme znát, až se udělají projekty," řekl. Hejtmanství kvůli tomu nyní připravuje výběrová řízení. 
    
Povodně v regionu napáchaly škodu za zhruba 3,5 miliardy korun. Jenom na krajském majetku byla vyčíslena na 1,6 miliardy, nejvíce se velká voda podepsala právě na silnicích a mostech. Škody vznikly více než třem stovkám středočeských obcí. 
 
zdroj: ČTK