Vyhýbejte se frontám: Na úřad práce chodit nemusíte, téměř vše lze vyřídit elektronicky

V posledních týdnech zažívá Česko náročné období karantény, která ovlivňuje nejen náš pracovní a osobní život, ale zároveň také komplikuje komunikaci s úřady. V médiích nedávno proběhla zpráva, že složitá je především situace na úřadech práce, kde se tvoří dlouhé fronty, a lidé čekají v rouškách někdy i hodiny na vyřízení svých záležitostí. Řešení je přitom velmi jednoduché, většinu svých záležitostí totiž můžete řešit elektronicky z pohodlí svého domova pomocí datové schránky.

Zřízení datové schránky je velmi snadné.

Možnost využívat datovou schránku se v Čechách nabízí již několik let a její výhody jsou nesporné. Kromě toho, že máte pod 100% kontrolou své poštovní zásilky, nemusíte nic schovávat doma, vše se ukládá a eviduje ve vašem systému. Datová schránka je také často jednoduchý způsob, jak úřady mohou ověřit vaši identitu, což poskytuje obrovské možnosti pro řešení administrativních záležitostí. Pořízení datové schránky je přitom  rychlé a snadné – nově můžete využít možnost zřízení datové schránky pomocí aktivované eObčanky

Co všechno vyřídíte na úřadu práce elektronicky? Většinu formulářů

Čekáte přírůstek do rodiny, pobíráte podporu v nezaměstnanosti nebo o ní potřebujete požádat? Tyto a spoustu dalších elektronických formulářů máte k dispozici volně ke stažení, stačí je pouze vyplnit a při komunikaci s úřadem ověřit svou identitu přes datovou schránku. 

Paní Veronika z Prahy je těhotná, má malého syna (6 let) a potřebuje požádat o rodičovský příspěvek od léta, kdy čeká narození dalšího dítěte. Školy jsou zavřené a její syn je s ní doma, zároveň kvůli svému těhotenství nechce riskovat frontu na úřadu práce, kde se formulář vyplňuje. Při využití své datové schránky jednoduše vše vyplní doma, pošle svou žádost na úřad podle uvedených pokynů, dostane potvrzení o přijetí žádosti a dále už pouze čeká na vyřízení. Díky datové schránce nemusela řešit starosti s hlídáním malého syna, ani sama sebe vystavit dlouhému čekání v zástupu dalších lidí.

Hledáte zaměstnání a zajímáte se o nabídky

Pokud vaše návštěvy na úřadu práce souvisejí s hledáním nové pracovní příležitosti, určitě je pro vás příjemnou alternativou možnost vyřídit vše přes internet. V databázi inzerátu můžete hledat neomezeně dlouho, výhodou je také možnost vystavit svou vlastní nabídku a průběžně editovat svůj životopis podle aktuální situace. 

Pan Martin z Liberce nedávno přišel kvůli stěhování o práci, rád by si rychle našel jiné zaměstnání a využívá proto všech dostupných možností, což je například služba pro správu životopisů a inzerátů. Možnost rychlé a snadné komunikace s úřadem mu pomáhá šetřit peníze i čas, který potom může věnovat například online studiu nebo důkladnější přípravě na pracovní pohovory. 

Potřebujete rychle zaměstnance

Přestože karanténa výrazně omezila činnost podniků, některé společnosti naopak mají nadbytek práce a nedostatek pracovních sil. 
Manželé Svobodovi vlastní soukromou výrobnu na prodej čistících prostředků a výrobu biodezinfekcí. Momentálně je po jejich produktech obrovská poptávka, jediné, co jim brání v navýšení výroby, je nedostatek zaměstnanců. Bez problémů navštívili stránky Úřadu práce ČR a zadali svůj požadavek. Nemuseli nic dalšího řešit a mohli věnovat pozornost dále svému podniku.

Novinky v datové schránce

Potřebujete odeslat důležitou smlouvu nebo fakturu? Nově můžete přes datovou schránku komunikovat s právnickými i fyzickými osobami prostřednictvím poštovní datové zprávy zdarma po celou dobu nouzového stavu. Ušetříte tak cestu na poštu i náklady. Navíc vám garantuje včasné a bezpečné doručení veškeré korespondence, která je považována za doručenou už okamžikem přihlášení příjemce do datové schránky. Poštovní datová zpráva vám tak nahradí běžnou písemnou korespondenci a je elektronickou obdobou doporučené zásilky. Příjem zpráv navíc jednoduše povolíte v nastavení ve vaší datové schránce. 
Pokud jste živnostníci, přes datovou schránku nově vyřídíte i ošetřovné. Pro žádost vám postačí vyplnit jednoduchý formulář, který naleznete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu zde. Pomocí datové zprávy pak formulář společně s přílohami odešlete ze své datové schránky.

Zvažte svou návštěvu úřadů

Vládní opatření posledních dnů ukazují, že karanténa a další omezení mají svůj smysl, protože Česká republika v porovnání s dalšími evropskými zeměmi stále zvládá nouzový stav bez větších problémů. Zvažte proto každou svou návštěvu úřadů, která není nezbytná. Díky systému datových schránek můžete řešit své záležitosti rychle a jednoduše bez nutnosti osobních návštěv různých míst a nemusíte se přitom zbytečně vystavovat kontaktu na veřejných místech.