Z krajského úřadu odešel šéf odboru spojovaný s Rathem

Ze středočeského krajského úřadu odešel dosavadní vedoucí odboru regionálního rozvoje Oldřich Vytiska, jehož média označovala za blízkého spolupracovníka bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Podle Rathova nástupce Josefa Řiháka (ČSSD) Vytiska opustil úřad na vlastní žádost. 

"Pan Vytiska se rozhodl odejít, nedostal výpověď," řekl dnes Řihák novinářům. "Není nic tajného na tom, že jsme měli různé pohledy na různé věci, na různé akce. A nějaké věci mi jsou ještě dodneška nejasné," dodal. 

Podle médií měl Vytiska jako šéf odboru řídícího projekty financované z Evropské unie detailní informace o ceně předraženého projektu na opravu buštěhradského zámku, kvůli němuž je Rath vazebně stíhán. Kvůli Rathově kauze ho také vyslýchala policie. 
    
Noví krajští radní nedávno rozhodli, že buštěhradský zámek se vzhledem k současné finanční situaci kraje opravovat nebude. Přednost dostaly jiné projekty, například dostavba domova pro seniory v Uhlířských Janovicích nebo rekonstrukce zámku v Panenských Břežanech. 
    
Krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM) se pokoušel prosadit alespoň konzervaci zámku, ale nebyly zdroje ani na to. Možností by podle něj ještě bylo založit komisi složenou ze zástupců kraje, města, občanů a odborné veřejnosti, která by přemýšlela o využití budovy a hledala strategického partnera. 
    
"Teď není stav takový, abychom to šli konzervovat," míní Řihák, podle nějž bylo nejdříve nutné rozhodnout, které projekty dostanou prioritu. "Přece to za měsíc nebo za dva nespadne, když to tam chátrá dvacet nebo třicet let," podotkl. Skeptický je i k představě, že by projekt mohl financovat soukromý investor. 
 
zdroj: ČTK