Žhář, který zapálil chatu příbramskému starostovi, stále policii utíká

Neznámý žhář, který v polovině prosince zapálil chatu rodině příbramského starosty Josefa Řiháka (ČSSD), zatím policii uniká. Kauza dosud nebyla uzavřena. Kriminalisté prověřují auto, které viděl jeden ze svědků, a čekají na odborné expertizy. ČTK to v pátek řekla mluvčí příbramské policie Monika Schnindlová.

Zahradní domek o rozměrech čtyři krát pět metrů prý Řihák stavěl před 45 lety se svým otcem. Požár budovu zcela zničil. Chata v současnosti patřila starostově sestře Jiřině Kaiserové, která je členkou městské rady za ČSSD. Podle Řiháka požár souvisel s kontroverzním prodejem příbramské polikliniky, proti kterému protestovali lékaři a část veřejnosti.

Do výběrového řízení na prodej polikliniky a sousední budovy, ve které je záchytná stanice a noclehárna pro bezdomovce, se přihlásily čtyři společnosti. Nejvyšší cenu, 20,5 milionu korun, nabídla firma Triticum. Dvě z neúspěšných společností, Ravak a Rodiso, napadly soutěž kvůli údajné netransparentnosti. Nelíbí se jim, že jejich zástupci nebyli přizváni k otevírání obálek. Údajně se uskutečnilo za zavřenými dveřmi jen za přítomnosti právníka, který s městem spolupracuje.

Starosta výhrady odmítá. Okolnosti soutěže prověřuje policie, na případ kriminalisté vyčlenili speciální tým. Zatím ale podle Schindlové k žádnému závěru nedospěl.

Převod budovy I. polikliniky nyní blokuje žaloba na určení vlastnického práva, kterou jako účastník řízení podala firma Rodiso. Napadá v ní platnost kupní smlouvy, zejména s ohledem na údajné nedodržení požadavku transparentnosti výběrového řízení. Nový majitel tak za budovu zaplatil, ale nemůže s ní nakládat. Vedení radnice ale věří, že žalobu se podaří rychle vyřešit.

zdroj: ČTK