Zkolaboval program pro registr vozidel

Řidiči, kteří se v pondělí ráno vydali na úřad zaregistrovat auto, byli zklamaní. Úřednice jim musely oznámit, že nový program, kvůli jehož instalaci měl registr v celé republice desetidenní výluku, nefunguje.  

"Od rána přicházeli lidé, kteří se až na místě dozvídali, že registr nefunguje. Vše se ale obešlo bez zbytečného vysvětlování, lidé byli chápaví. Můžeme jim alespoň kontrolovat vyplněné formuláře, ale to je zatím všechno," sdělila Deníku úřednice příbramského registru vozidel. Podle jejích posledních informací prý měl být program spuštěný v půl jedenácté, ale nestalo se tak. 

Zdeněk Havelka z Rožmitálu se v zaměstnání zabývá prodejem aut. Po týdenní úřední pauze se v pondělí ráno vydal se štosem formulářů na příbramský registr, ale zbytečně. "Mám to sice v náplni práce, ale budu sem muset ještě jednou. Vyplním přihlášky a nechám si je zkontrolovat, zavolám si a přijdu zítra," konstatoval Zdeněk Havelka. 
 
Registr měl v pondělí ráno začít fungovat po desetidenní odstávce. Nový systém by měl být podle ministerstva dopravy bezpečnější, umožní lepší údržbu kvality dat v registru.
 
Databáze umožní spojení s podobnými registry států Evropské unie. K takovému propojení se Česká republika zavázala a muselo být funkční nejpozději k 1. lednu 2013.
 
Starý registr vznikl v roce 1992 a pracoval na serverech okresních ředitelství policie. Nyní je v něm 14,5 milionu záznamů o více než 7,5 milionu aktivních vozidel.
 
Nový registr bude spravovat ministerstvo dopravy. Nově do něj bude možné zapsat i historické vozy, kterých je u nás na 15 tisíc, a sportovní auta, jichž je na pět tisíc.