3 až 5 let za pašování drog do věznice

Okresní soud v Příbrami včera vyměřil tresty za pašování drog do místní věznice. Šéf osmičlenného gangu dostal pět let vězení, další dva obžalovaní tři a čtyři roky. Ostatní členy skupiny bude soud projednávat samostatně. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat.

Kriminalisté gang dopadli na jaře 2010, museli ale vyslechnout velké množství svědků. Dealeři se podle detektivů zabývali výrobou a distribucí zejména pervitinu, marihuany a opiátů, například léků Subutex či Rivotril. Drogy stejně jako mobilní telefony, díky nimž byla celá skupina v kontaktu, do vězení dostávali většinou přes návštěvy odsouzených, ukryté například ve spodním prádle. V několika případech je přehodili přes plot věznice v ponožce ovinuté lepicí páskou. Jak velké množství drog skupina do vězení propašovala, nelze podle soudce jednoduše říci. Případy, jež se podařilo prokázat, jsou podle něj jen vrškem ledovce. Drogy obžalovaní údajně prodávali i mimo věznici.

Mozkem skupiny byl podle soudu Ladislav Vacátko, který své komplice řídil nejdříve z vězení a poté i na svobodě. Režim ve věznici s ostrahou prý sám označil za "pionýrský tábor", ve kterém se cítil jako král. Právě díky prodeji drog a také díky půjčování mobilních telefonů, jež neomezeně používal, se mezi vězni těšil respektu a měl výsadní postavení.

"Pan Vacátko a spol. prokázali, že celý systém není v pořádku a že veškeré kontrolní mechanismy zklamaly," konstatoval soudce Zdeněk Klouzek. Na vině je podle něj i omezená kapacita příbramské věznice, která je překračována, stejně jako nedostatečný počet dozorců. Šéf skupiny podle něj telefonoval klidně deset hodin denně nebo i celou noc. "Dával pokyny osobám, které to přivezou, od koho to opatří, komu se zašlou peníze," nastínil Klouzek. Mezi odposlechy hovorů, jež soud nechal v minulosti přehrát, byl i telefonát na erotickou linku.

Vacátko, jenž má za sebou bohatou kriminální minulost a ve vězeních podle soudce strávil už minimálně deset let, pokračoval v trestné činnosti i po propuštění na svobodu. Policisté u něj zajistili nefunkční samopal se sklopnou pažbou, plynovou pistoli a policejní uniformu s pravým odznakem, do které se oblékal. "S touto trestnou činností to ale spojitost nemělo," uvedl Klouzek. V současnosti je Vacátko ve vazbě kvůli loupeži, za kterou mu hrozí až 12 let. V minulosti byl odsouzen například za nedovolené ozbrojování nebo maření výkonu úředního rozhodnutí.

Z osmičlenného gangu, v němž figurovaly i dvě ženy, dnes na lavici obžalovaných usedl pouze Ondřej Jarůšek. Pět lidí bylo z kauzy vyloučeno k samostatnému projednávání a Vacátka s dalším obžalovaným Miloslavem Mrázem zastupovali jejich advokáti. Soudce označil za společensky vysoce nebezpečného zejména Vacátka, a proto mu uložil nejvyšší možný trest na horní hranici zákonné sazby. U zbylých dvou obžalovaných přihlédl k tomu, že se k činům částečně přiznali. I jim ale přitížila bohatá kriminální minulost, například Jarůšek má v trestním rejstříku celkem 16 záznamů.

Soudce při minulém líčení nechával přehrávat odposlechy a dnes četl listinné důkazy. Spis je přitom velmi rozsáhlý, má 6000 stran a soudce ho do jednací síně přivezl na vozíku. Během čtení spisu vyšlo najevo, že do něj vyšetřovatel zřejmě zapomněl založil zprávu ministerstva zdravotnictví o tom, že obžalovaní nemají oprávnění k nakládání s návykovými látkami. Soudce proto hlavní líčení na několik hodin přerušil a čekal, až mu ministerstvo chybějící materiál doručilo.

zdroj: ČTK