Právě se nacházíte:

90 let motocyklů Jawa

Hornické muzeum Příbram, příspěvková organizace, ve spolupráci s obcí Chotilsko, pořádá v termínu od 3. května do 30. října 2019 výstavu při příležitosti jubilea 90 let od založení výroby motocyklů Jawa a 45 let od zisku titulu mistra světa Milana Špinky v závodech jednotlivců na ploché dráze na ledě.

Ing. František Janeček (1878–1941) byl mimořádně nadaný technik a schopný manažer. Po studiích působil nejprve v Německu, pak v Nizozemí a v pražské firmě Kolben. Ve 24 letech získal první patent na přívod elektrického proudu pro tramvaje, který prodal do Anglie. Za Velké války patentoval granátové rozbušky, zbraním se jako samostatný podnikatel věnoval i v nově vzniklém Československu. Když o zastaralé kulomety Schwarzlose, které stavěl, přestala mít armáda zájem, rozhodl se pro licenční výrobu motocyklů Wanderer 500 OHV. Premiéru si půllitr odbyl na pražském autosalonu v říjnu 1929. Představil se pod značkou JAWA, složenou s prvních písmen Janeček a Wanderer.

Na výstavě se formou bannerů představí historie motocyklů Jawa, která bude doplněna vybranými slavnými exponáty. Mezi nimi budou stroje Jawa 175 speciál 1936, Jawa Pérák 250 cm3 z roku 1949, Jawa Pérák, pro silniční závody z roku 1954 a Jawa Pionýr, kterou nikdo neoslovil jinak než Pařez. Současnou produkci týnecké továrny bude zatupovat motocykl Jawa Scrambler.

S Jawou je nedílně spojen i plochodrážní sport. K vidění bude speciál pro ledovou plošinu, který s laskavostí zapůjčil pan ing. Jiří Wildt. Díky panu Jaromírovi Pácalovi bude na výstavě k vidění čtyřventilový motocykl pro klasickou plochou dráhu. Historický motocykl, se kterým Milan Špinka vyhrál závod o Zlatou přilbu zapůjčilo Muzem města Pardubic. Sportovní historii Jawy ještě připomene motokrosový motocykl Jawa 500 cm3 ze soukromé snírky pana Brandy. Jedná se o stroj, se kterým závodil legendární Vlastimil Válek. Posledním exponátem bude sidekarkrosový speciál s upraveným plochodrážním motorem Jawa.

Druhým velkým tématem výstavy je 45 let od titulu mistra světa jednotlivců na ploché dráze na ledě. Milan Špinka (narozen 5. května 1951 v Pardubicích) je jedním z nejlepších českých plochodrážních závodníků celé historie. Nevyhýbal se žádné plochodrážní disciplíně. Základem byla krátká plošina, ale i v závodech na dlouhé dráze a na trávě se dokázal nejedenkrát prosadit až do světového finále. Nejvíce úspěchů však zaznamenal na ledové ploché dráze.  Dokázal získat tři medaile v mistrovství světa jednotlivců. V necelých dvaceti letech vybojoval v německém Inzellu při svém prvním finálovém startu bronzovou medaili. V roce 1974 ve švédském Nassjo pak stanul na nejvyšším stupni a medailovou sbírku doplnil v roce 1976 v nizozemském Assenu o stříbro. Tím však jeho medailové žně z ledové ploché dráhy zdaleka nekončí. Do sbírky přidal ještě tři stříbrné medaile z mistrovství světa družstev. V roce 1980 v nizozemském Eindhovenu a o rok později v německém inzulu měl v týmu za parťáky Zdeňka Kudrnu a Stanislava Dyka. Do třetice pak v Kalininu se na stříbru místo Dyka podílel Jiří Svoboda.

Ve výčtu úspěchů nelze zapomenout ani na prvenství v závodě o Zlatou přilbu v Pardubicích v roce 1973, kdy za sebou ve finálové jízdě nechal Dána Ole Olsena a Novozélanďana Ivana Maugera. Jednalo se o první vítězství českého jezdce po přenesení závodu z travnatého dostihového závodiště na škvárový ovál do Svítkova. Dodnes je tak jediným rodilým Pardubákem, který tento slavný závod vyhrál.

Jeho úspěchy v plochodrážním sportu bude na výstavě v Chotilsku dokumentovat velké množství cen, které během své závodní kariéry vybojoval. Poháry, medaile a artefakty doplněné o historickou přilbu a vesty se startovními čísly z řady významných světových závodů zcela jistě vytvoří v Drtinově galerii v Chotilsku atmosféru přibližující dění na plochodrážních oválech.

https://www.muzeum-pribram.cz