Hornické muzeum Příbram by mohlo získat část areálu bývalé šachty

Hornické muzeum Příbram by se mohlo rozšířit o část areálu bývalé bytízské šachty číslo 11. Středočeský kraj bude jednat se státním podnikem Diamo o bezúplatném převodu budovy sousedící s dosud zachovalou těžní věží, ve které jsou čtyři unikátní turbokompresory a dva těžní stroje značky ČKD. Rozhodující bude, jak se k žádosti kraje vysloví vláda a zejména ministerstvo financí, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. 

"Státní podnik Diamo chce postupně zlikvidovat nevyužívané objekty opuštěné od roku 1992, kdy na Příbramsku skončila těžba uranu. Nyní se nám naskytla jedna z posledních příležitostí, jak historicky i technologicky cenné a unikátní objekty zachránit pro budoucí generace," uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD), který se dnes kvůli záležitosti sešel s ředitelem Diama Tomášem Rychtaříkem. "Budeme jednat s podnikem Diamo o možnosti bezúplatného převodu. Musíme ale také zanalyzovat i veškeré další náklady. Například na ostrahu a zpřístupnění objektů veřejnosti," dodal krajský radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM). 
    
Turbokompresorovna a strojovna v areálu šachty jsou podle hejtmanství dokladem největšího rozmachu československého uranového hornictví. Turbokompresory zhotovené v plzeňské Škodovce v roce 1953 vyráběly stlačený vzduch a byly schopné zajistit provoz těžních zařízení i v sousední nejhlubší šachtě revíru ve střední Evropě. Na šachtě číslo 16 u nedaleké obce Dubenec bylo dosaženo hloubky 1838 metrů. 
    
Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším muzeem svého druhu v Česku. Má více než 60 stálých expozic v historických objektech v Příbrami a v pobočkách Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín. Hornický skanzen na Březových Horách v Příbrami loni vláda zařadila na seznam národních kulturních památek. Expozice muzea si v loňském roce prohlédlo téměř 128.000 lidí, což představovalo meziroční nárůst o 6,4 procenta.
 
zdroj: ČTK