Letošní Krasohledění připomene husákovskou normalizaci

Chemlonové koberečky, trička z dederonu, uniformy SNB nebo gramodesky a hračky ze 70. let zaplní v nadcházejících dnech prostory příbramského Divadla Antonína Dvořáka. Retrospektivní výstava připomínající proměny Příbrami za normalizace bude součástí maratonu kulturních akcí Krasohledění, který každoročně zahajuje kulturní sezonu ve městě. Ve stejném duchu se letos ponese celý festival, který završí koncert legendárního Katapultu stylizovaný do někdejších tanečních čajů, řekla novinářům zástupkyně ředitele divadla Anna Čiperová.

Připomněla, že dosavadní ročníky Krasohledění se vázaly vždy k výročí nějaké příbramské instituce - divadla, základní umělecké školy nebo knihovny. Na letošek ale v Příbrami žádné kulaté výročí nepřipadá. "Rozhodli jsme se nakonec, že to budeme celé stylizovat do doby 70. let, do husákovské normalizace," uvedla Čiperová. Organizátory podle ní začala příprava velmi bavit. "Sháněli jsme atributy té doby různě po známých, kteří kvůli nám přehrabávali půdy," uvedla.

Festival začne 10. září uvedením inscenace Divadla v Dlouhé Oněgin byl Rusák, která je volným pokračováním bestselleru Hrdý Budžes Ireny Douskové. O den později bude v sále základní umělecké školy připraven podvečer se skladbami bývalého pedagoga Vojenské konzervatoře a Konzervatoře Jaroslava Ježka Stanislava Jelínka.
 
Ve středu 12. září bude na programu přednáška ředitele Státního oblastního archivu v Praze Daniela Doležala na téma proměny Příbrami v 70.a 80. letech. Ke stejnému období se váže i dokumentární výstava Petra Síse Zeď - Jak jsem vyrůstal za železnou oponou, která bude zahájena o den později v Galerii Františka Drtikola.
 
Závěr festivalu obstará skupina Katapult v čele se zpěvákem a kytaristou Oldřichem Říhou, který měl svá první vystoupení právě v Příbrami. Říha podle Čiperové organizátorům přislíbil, že opráší staré texty a písně z té doby a vyrobí i vlastní plakáty.
 
zdroj: ČTK